Çöpten enerji üretilecek

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda kurduğu biyogaz tankları ile sadece çöpteki organik atıkları kullanarak enerji elde edecek\r\n

Çöpten enerji üretilecek
\n Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası İşletme Müdürü Çevre Mühendisi Fatih Kutbay, kurumun faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 2010 yılı ekim ayı itibariyle çöp gazından (metan gazı) enerji üretim faaliyetleri çalışmalarına başlandığını vurgulayan Kutbay, “Çözüm ve uygulama ortağımız olan Samsun Avdan Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. firması alt yapı çalışmalarını bitirerek 2012 Mart ayında enerji üretimine başladı. Şu anda saatte bin 700 m3 metan gazı kullanarak saatte 3 bin Kw’lık enerji üretimi devam etmektedir. Bu da aylık ortalama 10 bin hanenin elektrik tüketim ihtiyacına denk geliyor. Amaç günde 7 bin Kw saat kapasiteye ulaşmaktır” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
\n
\n Türkiye’de ilk olacak biyogaz tankları hakkında bilgi veren Kutbay, “2013 yılı içinde 10 bin m2 alan üzerinde firmamız tarafından biyogaz tankları yapımına başlanmıştır. 2014 yılı Haziran ayı sonunda 70 ton kapasite ile, depolama sahasına gelen katı atık içindeki organik madde ile üretime başlanacaktır. Bu özelliği ile Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan sistem, sadece katı atık içindeki organik madde kullanılarak, ıslak fermantasyon metodu ile gerçekleştirilecektir. Bu fermantasyon ile oluşan metan gazı, halihazırda olan elektrik üretim motorları sayesinde elektriğe çevrilecektir. Fermantasyon sonrası kalan sıvı ve katı unsurlar organik sıvı gübre ve organik katı gübre olarak tarımda kullanılarak ekonomiye kazandırılacaktır. Bilim kurumlarıyla da laboratuvar ve analiz çalışmalarımız da devam etmektedir. Daha sonrasında bu tesislere ek olarak 2 biyogaz tankı daha yapılarak kapasite günde 210 tona ulaşacak ve sahaya gelen organik atığın çoğu bertaraf edilerek enerjiye dönüştürülecektir. Bu sayede Katı Atık Depolama Sahası’nın ömrü de uzamış olacaktır ” dedi.
\n
\n  
\n
\n YILDA 30 BİN TON ATIK 
\n
\n Geri dönüşüm konusunda da açıklama yapan Kutbay, “Samsun merkezde ilçe belediyelerin faaliyetleri sonucu kaynağında yıllık ortalama 20 bin ton, Katı Atık Depolama Sahası ise ön işlem tesisinde de yıllık ortalama 10 bin ton ile toplamda yıllık 30 bin ton geri dönüştürülebilir atık ekonomiye kazandırılmaktadır. Ayrıca katı atık depolama sahasındaki ön işlem tesisinde civar köylerden bayan ağırlıklı 120 personel istihdam edilmektedir” ifadelerini kullandı.
\n
\n 2009 yılından itibaren günlük 4,5 ton kapasiteli tıbbi attık sterilezasyonun faaliyete geçtiğini hatırlatan Kutbay, “Sağlık kuruluşlarından toplanan günlük 4,5 ton tıbbi atık sterilize edilerek zararsız hale getirilmektedir” açıklamasında bulundu. 
\n
\n  
\n
\n İHA 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ölüm kavşağı lamba bekliyor

1 Samsun'da ölüm kavşağı lamba bekliyor

Denizli'de demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu

2 Denizli'de demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu

Cezaevi firarisi kadın Seydişehir'de yakalandı

3 Cezaevi firarisi kadın Seydişehir'de yakalandı

Kayınvalidesini av tüfeğiyle vurdu

4 Kayınvalidesini av tüfeğiyle vurdu

22 Şubat Cuma Samsun hava durumu...

5 22 Şubat Cuma Samsun hava durumu...

Başkent'te yanan araç kullanılamaz hale geldi

6 Başkent'te yanan araç kullanılamaz hale geldi

TEM Otoyolunda feci kaza taş yüklü kamyona arkadan çarptı

7 TEM Otoyolunda feci kaza taş yüklü kamyona arkadan çarptı

Düzceli öğrenciler Düzce Üniversitesi'ni ziyaret etti

8 Düzceli öğrenciler Düzce Üniversitesi'ni ziyaret etti

KAMU MALI KİMİN MALI?

9 KAMU MALI KİMİN MALI?

Haliç köprüsünde zincirleme kaza: 4 yaralı

10 Haliç köprüsünde zincirleme kaza: 4 yaralı