Engelli ayrımı sona erecek

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli, engellilere karşı ayrımcılıkla mücadele etmek amacıyla algı düzeyini saptadıklarını ve yapılacak saha çalışmaları sonucunda, ayrımcılıkla mücadele konusunda politika oluşturacaklarını söyledi\r\n

Engelli ayrımı sona erecek
\n Engelliler Konfederasyonunun Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu Programı çerçevesinde uyguladığı ve AB tarafından finanse edilen, Engellilere Karşı Ayrımcılıkla Mücadele Savunu İzleme Projesi kapsamında, Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Reabilitasyon Merkezi nde atölye çalışması ve eğitim semineri gerçekleştirildi. Seminere, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli, konfederasyon yönetim kurulu üyesi Hasan Tatar, Zihinsel Engelliler Federasyonu Başkanı Ömer Koç, SAMEF Başkanı Mehmet Akbulut, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile aileler katıldı.
\n
\n  
\n
\n YENİ EĞİTİM MATERYALLERİ HAZIRLADIK
\n
\n Ankara, Samsun, Van, Diyarbakır ve Mersin in pilot iller olarak seçildiğini ve atölye çalışmaları yapıldığını söyleyen İçli, Evrensel insan kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte, engelliler de İnsan Hakları Hukuku nun öznesi haline gelmeye ve artan bir ivmeyle uluslararası belgelerde yer almaya başlamıştır. Projemizin çeşitli aşamalar ve faaliyetleri var. Öncelikle ulusal ve uluslararası alanda engellilerin hukuksal alanda belgelerinin derlenmesi vardı ve bunu gerçekleştirdik. Engellilerin ayrımcılık algı düzeyinin saptanması ve bu amaçla saha araştırmasının yapılması gerekiyordu. Pilot illerimizde yaptığımız 274 anket sonucunda kitap hazırladık. Üçüncü aşama olarak ayrımcılıkla mücadele için savunu modelleri geliştirmeye çalıştık ve yeni eğitim materyalleri hazırladık. Oluşturduğumuz SAV-İZ Grubu temsilcileri, kendi illerinde engelli hakları konusunda bilgilendirmeler yapacak. Ayrıca pilot illerde atölye çalışmaları yapmamız gerekiyordu. Bu eğitimlerin ardından, ayrımcılıkla mücadele konulu bir politika ortaya çıkacak. Bu politika çerçevesinde yapılacak toplantının ardından kitapçık basılacak ve sivil toplum kuruluşları ile kurum ve kuruluşlara dağıtılacak dedi.
\n
\n Samsun Engelliler Federasyonu (SAMEF) Başkanı Mehmet Akbulut ise, projenin Samsun adına önemli bir çalışma olduğunu söyleyerek, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara'da kartpostallık kar manzaraları

1 Ankara'da kartpostallık kar manzaraları