Altın Yaprak ekimi arttı

Bafra İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun, ilçede Altın Yaprak tütününün ekiminde artış yaşandığı belirterek, Önceki yıllarda tütün ekimi yapmayan üreticilerimiz tekrar tütüne yöneldi dedi\r\n

 Altın Yaprak ekimi arttı
\n Altın Yaprak tütünü ile ünlü Bafra ilçesinde, tütün ekiminde geçmiş yıllara göre artış yaşandığı bildirildi. Tütün üretiminin büyük oranda yapıldığı Bafra Ovası nda zaman içinde tütün üretimi terk edilirken son yıllarda yabancı sigara firmalarının Altan Yaprak tütüne talebi ile üretim yeniden canlandı. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun, ilçede tütün ekiminde artış yaşandığını söyledi.
\n
\n  
\n
\n 6 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR
\n
\n Önceki yıllarda tütün ekimi yapmayan üreticilerimiz tekrar tütüne yöneldi diyen Dursun, şunları dile getirdi: Bafra ilçesinde yetiştirilen tütünler kalite yönünden dünyada önemli bir yere sahip. Bu kalitesinden dolayı sigara üretiminde, harmanlarda olmazsa olmaz ürünlerden biri. Şark tipi tütün olarak geçen Bafra tütününün harmanlanıp yüzde 10’a kadar diğer tütünlere katılması zorunludur. Bafra tütününün harmanlarda bulunmasının sebebi ise sos görevi görmesi, diğer tütünlerin kaliteliliğini ve yanıcılığını artırmasıdır. Bafra ilçemizde azalan tütün ekimi son iki yıldır hızlı bir yükselme ivmesine girmiştir. 2013 yılında 45 bin dekar alanda tütün yetiştiriciliği yapılarak 5 bin ton civarında tütün üretimi gerçekleşti. 2014 yılında ise 55 bin dekar alana tütün ekimi yapıldı. 6 bin ton civarında tütün rekoltesi bekleniyor.
\n
\n  
\n
\n İHRACATA YÖNELİK
\n
\n Tütün ekiminden vazgeçen üreticilerin tekrar üretime dönmelerinin Bafra ekonomisini canlandırdığını ifade eden Dursun, Bafra tütünü tamamen ihracata yönelik bir ürün. İlçemizde yabancı firmaların alıcıları vasıtasıyla tütünün sözleşmeli olarak dikimi yaptırılmakta ve üretilen ürün ise yine yurt dışına ihraç edilmekte. Bu şekilde ülkemize ve ilçemize döviz girişi olmakta dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

1 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

2 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

3 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

4 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

5 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

6 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

7 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

8 Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

9 Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'

10 Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'