50 YILLIK HAYAL

Osmanlı döneminden kalan Dereyolu projesini 130 yıl, Adnan Menderes döneminde yapılan sahil yolunu 60 yıl, Topçam Barajı nı 30 yıl, üniversiteyi 20 yıl tartışan Ordulular, halen inşaatı süren ve 29 Ekim 2014 tarihine yetiştirilmesine çalışılan havaalanını

50 YILLIK HAYAL
\n İlk olarak 1964 yılında gündeme gelen havaalanı, bu dönemde Bayındırlık Bakanlığı yapan ve Ordulu olan Arif Hikmet Onat, 10 Mart 1964 tarihli yerel Zaman gazetesine, Ordu da havaalanı yapımına çok yakında başlanacaktır açıklamasını yaptı. Gazete bu haberi kamuoyuna, Ordu muz havaalanına kavuşuyor manşetiyle duyurdu. Ancak bu haber gazete manşeti olmasıyla kaldı ve yıllarca bir daha gündeme gelmedi.
\n
\n 20 Eylül 1970 tarihli gazetelerde ise zamanın Başbakanı Süleyman Demirel in açıklaması yer aldı. Ordu yu ziyaret eden ve belediye binasının balkonundan vatandaşlara hitap eden Demirel, Ordu ya havaalanı ve rafineri yapacağız sözünü verdi ancak bu söz unutuldu.
\n
\n  
\n
\n Tarihler 14 Ağustos 1975 i gösterirken Ordu ya gelen zamanın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk e şehir protokolü havaalanı raporu sundu. Korutürk ün raporu değerlendirip değerlendirmediği ise belirlenemedi.
\n
\n 12 Şubat 1978 tarihli yerel gazetelerdeki habere göre, Ordu Havaalanı nın yapımına kaynak yetersizliği sebebiyle en erken 1982 yılında başlanabileceği açıklandı.
\n
\n  
\n
\n 1990 yılı Mart ayında çıkan gazetelerde zamanın ANAP milletvekili merhum Nabi Poyraz ın açıklaması yer aldı: Havaalanı için yer arayışındayız.
\n
\n 1992 yılı Mart ayında Ordu yu ziyaret eden zamanın Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Ordu nun havaalanı için uygun olmadığını, Fatsa-Ünye arasında yer aradıklarını dile getirdi.
\n
\n 1993 yılı Mart ayında yayınlanan gazetelerde Ordu ya havaalanı yapılmayacağının kesinlik kazandığı, onun yerine Samsun-Çarşamba ya havaalanı yapılacağının açıklandığı vurgulandı.
\n
\n 1997 yılı Aralık ayında zamanın Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, Ordululara müjde verdi: Havaalanı için dış kredi bulundu.
\n
\n  
\n
\n Yine bu dönemde dönemin Ordu Valisi Mustafa Malay, havaalanı yapımı için Ordu ve Giresun illerinde bir kampanya başlattı. Toplanan paralarla kurulan vakıf kanalıyla ihale yapılıp Gülyalı’da temeli atıldı. Ancak 200 metrelik mendirek inşaatının ardından para bitince konu bir daha gündeme gelmedi.
\n
\n  
\n
\n BAŞBAKANIN SÖZ VERMESİ YETTİ
\n
\n 2010 yılına kadar sessizliğin hakim olduğu sırada dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı M. Hilmi Güler, 1 Eylül 2010 tarihinde Ordu Gazeteciler Derneği nde düzenlediği basın toplantısında havaalanı projesini kamuoyuna tanıttı ve yapılacağını açıklayarak Ordu ve Giresunluların yüreğine su serpti. Ardından 22 Ağustos 2010 tarihinde Ordu da bir iftar programına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ordululara 2011 yılı için havaalanı sözünü samimiyetle verdi. 2011 yılı Ocak ayında havaalanının yatırım programına alındığı ve
\n
\n ihale aşamasında kullanılmak üzere 21 milyon lira ödenek ayrıldığı açıklandı. Başbakan Erdoğan, 13 Şubat 2011 de katıldığı Ordulular Sevgi Şöleni nde yaptığı konuşmasında bunu teyit ederek, Kim ne derse desin, kim hangi dedikoduyu üretirse üretsin. Ordu-Giresun Havalimanı nı en kısa zamanda Ordu ve Giresun a kazandıracağız. Bu ülke yalan ve iftira siyasetinden çok çekti. Bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir. Biz efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim ağzımızdan söz bir kere çıkar açıklamasını yaptı.
\n
\n  
\n
\n 29 EKİM’DE AÇILIYOR
\n
\n Aynı yılın 22 Temmuz 2011 tarihinde Ordu-Giresun havaalanının temeli atıldı. Ordu ve Giresunlular, adeta 3 yıldır havaalanı ile yatıp kalkıyor. Son olarak Ordu Valisi Kenan Çiftçi’nin açıklamasına göre, pist inşaatı tamamlanan ve halen terminal binasının inşaatının sürdüğü Ordu-Giresun Havaalanı’nın 29 Ekim 2014 tarihinde tarifeli seferlere başlanacak.
\n
\n  
\n
\n İHA
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

1 Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

2 Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

3 Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

4 Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

5 Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

Bursa'da Fenerbahçe'ye yoğun güvenlik önlemi

6 Bursa'da Fenerbahçe'ye yoğun güvenlik önlemi