Taşkına 150,8 milyon TL harcandı

Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında toplanan Taşkın Koordinasyon Kurulu nda taşkın çalışmaları için son iki yılda toplam 150,8 milyon TL harcandığı açıklandı\r\n

Taşkına 150,8 milyon TL harcandı
\n Samsun Taşkın Koordinasyon Kurulu 2014 yılı 1. toplantısı, Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Aksoy, Samsun un 2012 yılından itibaren sık sık sellerle karşı karşıya kalan bir kent olduğunu, o yıl yaşanan selde 15 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Vali Aksoy, çalışmaların temel amacının sellerin zararlarını en aza indirmek, alınabilecek tedbirler varsa bunları zamanında alabilmek olduğunu belirterek, Özellikle Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzün yağışlarla ilgili, hava tahminleriyle ilgili tespitleri, değerlendirmeleri ve uyarıları büyük önem taşımaktadır. Bunları zamanında yayıyor, bizde bunları ilgili kaymakamlıklarımıza, belediyelerimize ve kurumlarımıza gönderiyoruz. Benim özellikle sizlerden ricam, bu önerileri ve değerlendirmeleri ciddiye almanızdır. Tabi ki bunlar bir tahmindir. Zaman zaman bu yağış miktarları tam gerçekleşmeyebilir. Nasıl olsu bu gerçekleşmiyor rehavetine hiç bir zaman kapılmayalım. Bu uyarıların ciddi bir şekilde ele alınması ve üzerinde durulması gereken uyarılar olduğunu burada tekrar ifade etmek istiyorum. Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz herhangi bir riskli anda hemen kriz merkezimizi oluşturuyor. İlgili kaymakamlıklarımızı, belediyelerimizi ve muhtarlıklarımızı anında uyarıyoruz. Devlet Su İşleri ve Karayolları Bölge Müdürlüğümüz başta olmak üzere, Büyükşehir Belediyelerimiz ve diğer belediyelerimizle birlikte iş birliğinde olabilecek muhtemel afete karşı ne tür önemler alabileceğimizi planlıyoruz ve üzerinde çalışıyoruz dedi.
\n
\n  
\n
\n RADAR BÜYÜK FIRSAT
\n
\n Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü: Bir bölgede sel uyarısı varsa bunu mutlaka dikkate alalım ve değerlendirelim. Samsun’da bir radarımız var. Bu radar bizim için çok önemli bir fırsattır. Bulut yoğunluğunun nerede olduğu ve bu yağmurun nereye düşebileceği simülasyon ile ortaya konuyor. Yağan bu yağmur hangi vadiden denize ulaşacağı konusunda yorum yapılıyor. Buna göre de o güzergahta uyarıları yapmış oluyoruz. Bu uyarıları mutlaka dikkate alalım. İş makineleri şoförlerinin, operatörlerinin cep telefonlarını 24 saat elimizin altında her an hazır bulunduracak şekilde güncelleyelim ve hazır tutalım. Çünkü ne zaman, hangi saatte ne olacağını bilemeyiz. Bu tür bir afet anında hemen müdahale edebilmek bakımından da bu tür çalışmalarımızı daha net bir şekilde ortaya koymamız lazım. Burada gündeme gelen veya gelmeyen süreç içerisinde risk oluşturan ilçelerimizde, bölgelerimizde ve belediye sınırlarımızda farklı alanlar varsa da onlarla istişare edilerek bizde koordinasyonu gerektirecek bir boyutu varsa bunu kurulumuzun da gündemine alarak bu çalışmalarımızı yapmamız ve tamamlamamız gerekiyor. Temennimiz bir afet ve selle karşı karşıya kalmamamızdır.  
\n
\n  
\n
\n ÇALIŞMALARA DEVAM
\n
\n Vali Aksoy 2012 yılında yaşanan selin ardından çok önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, Bunlar 2012 yılından itibaren selden sonra yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde belki Samsun tarihinde yapılmamış çalışmaları bu süreç içerisinde yaptık ve ortaya koyduk. Bu çalışmaların hepsi planladı ve çalışmalar devam ediyor. İlimizde gerçekleşecek olan herhangi bir afet ve sele karşı hazır olmak ve alabileceğimiz tedbirlerin en iyisini alabilmek adına bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz ifadelerini kullandı.
\n
\n Bu arada 2012 yılında başlatılan taşkın çalışmalarında DSİ 7. Bölge Müdürlüğü nün 61 milyon 715 bin TL, Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü nün 42 milyon 465 bin TL ve SASKİ Genel Müdürlüğü nun 56 milyon 618 bin TL olmak üzere toplam 150,7 milyon TL harcama yaptığı kaydedildi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR