Sel felaketleri travma yarattı

Prof. Dr. Hatice Özyıldız Öz, Samsun da son 2.5 yılda 14 kişinin öldüğü 4 sel felaketini yaşayanların travma geçirdiğini söyledi. Prof. Dr. Güz, bu kişilerin her yağmur sonrasında Yeniden sel mi olacak? diyerek korkuya, strese ve endişeye kapıldığını sö

Sel felaketleri travma yarattı
\n OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, sel felaketlerinin, psikolojik travma nedenleri arasında olduğunu belirterek, kentte yaşanan sel olayları sonrasında bazı vatandaşların yağan her yağmurda Acaba yeniden sel yaşanır mı? hissine kapılıp tedirginlik ve panik yaşadığını dile getirdi.
\n
\n  
\n
\n PSİKOLOJİLERİ BOZULDU 
\n
\n Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, son günlerde görülen yağmurlarla birlikte sel olaylarından daha önce zarar gören, yakınlarını kaybeden, evini su basan, ölen kişileri görenlerin bu günde korku yaşadıklarını gözlemlediğini dile getirerek, Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik yaratan, çoğu kez olağandışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilere ruhsal travma denir. Bu olaylar arasında deprem, sel, yangın gibi olaylar bulunmaktadır. Kentimizde de yaşanan sel felaketlerinin ardından bazı vatandaşlarımızın psikolojilerinin olumsuz etkilendiğini görüyoruz. Bunlar selden birebir etkilenen zarar gören kişiler. Yağan her yağmur sonrasında sanki yine sel olacakmış gibi strese girmelerinin de altında yatan sebep de yaşadıkları bu travmadır dedi. 
\n
\n  
\n
\n HASTANELERE MÜRACAATLAR OLDU
\n
\n Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, 2.5 yıl içinde yaklaşık 10 kişinin sel sonrasında yaşadıkları psikolojik sorunlar nedeniyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurduğunu belirterek, Bunun dışında kentimizdeki diğer sağlık kuruluşlarına da sel olaylarının ardından vatandaşların başvuruda bulunduklarını biliyoruz dedi. 
\n
\n  
\n
\n SEL RİSKİ YÜKSEK 4 AY 
\n
\n Öte yandan Samsun Meteoroloji 10’uncu Bölge Müdürü Murat Asar, son 55 yılda tutulan kayıtlar incelendiğnide Karadeniz Bölgesi nde sel olaylarının en fazla Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında görüldüğünü tespit ettiklerini ifade etti. Asar, Hatta Temmuz başı ve Ağustos ortası istatistiklerin pik yaptığı dönem. Bu 4 ay için Karadeniz Bölgesi ndeki sel dönemi ifadesini kullanabilir. Yani bu dönem sel açısından riskli bir dönem. Ancak bu ifade mutlaka sel olacağı anlamına da gelmiyor. Vatandaşlarımız mutlaka sel olacak düşencesine kapılmaları da doğru değil. Bu bakımdan bu sezon boyunca sel- taşkın olaylarında en az zararla çıkılabilmesi için daha hassas ve duyarlı davranılması ve meteorolojinin bu konuda yapmış olduğu anlık uyarıların takip edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n DHA 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Eşini ve çocuğunu öldürdükten sonra intihar girişiminde bulunan şahıs hayatını k

1 Eşini ve çocuğunu öldürdükten sonra intihar girişiminde bulunan şahıs hayatını k

Bilecik'te yol verme meselesi kanlı bitti: 1 yaralı

2 Bilecik'te yol verme meselesi kanlı bitti: 1 yaralı

Kaçak kazı yaparken yakalanan şüpheliler tutuklandı

3 Kaçak kazı yaparken yakalanan şüpheliler tutuklandı

Tavşanlı - Emet Karayolunda trafik kazası: 7 yaralı

4 Tavşanlı - Emet Karayolunda trafik kazası: 7 yaralı

Marmaris'te çıkan yangında 78 yaşındaki kadın hayatını kaybetti

5 Marmaris'te çıkan yangında 78 yaşındaki kadın hayatını kaybetti

'Kar Kaplanları' ölüme meydan okuyor

6 'Kar Kaplanları' ölüme meydan okuyor

KÜÇÜK İŞLER CANIM

7 KÜÇÜK İŞLER CANIM