İhracata yönelik imalat sorunlu

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun da ihracata dayalı imalat sanayinde belirgin sorunlar olduğunu belirterek, sanayide verimliliği arttırabilmek için emeğe yatırım yapılması gerektiğini söyledi.\r\n

İhracata yönelik imalat sorunlu
\n Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Verimlilik Haftası nedeniyle işletmelerin verimlilik ve rekabet gücünü artırmaya yönelik, Müşterilerimizin İhtiyaç ve Beklentilerini Karşılarken Kuruluşumuzu Verimli Yönetmek, Yalın Üretim-Yalın Uygulamalar” konulu toplantı düzenledi. KOSGEB konferans salonunda düzenlenen toplatıya katılan Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun da ihracata dayalı imalat sanayinde belirgin sorunlar yaşandığını söyledi.
\n
\n  
\n
\n EMEĞE YATIRIM YAPILMALI 
\n
\n Ülkenin üretim yapısının değiştiğini belirten Kubalı, Ülkemizin üretimi ne durumdadır? Bunu düşünmemiz gerekir. Türk ekonomisi imalat sanayinde belirgin sorunalarla karşı karşıyadır. Özellikle Samsun da ihracata dayalı imalat sanayinde belirgin sorunlar yaşıyoruz. Sıcak para politikası dediğimiz kısa vadeli döviz getirisiyle yürüyen ekonomi, uzun vadeli üretim ekonomisine zarar veriyor. Üretimde verimliliği arttırabilmek için işverenin emeğe yatırım yapması gerekir. Bir ülke ne kadar çok iş gücüne yatırım yaparsa, o ülke o kadar kalkınır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n VERİMLİLİK TEK KAYNAK
\n
\n Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Mürsel Kuloğlu ise, Verimlilik günümüzde ekonomik kalkınmanın, sosyal ilerlemenin ve yaşam standartı artışının tek kaynağıdır. Düşük verimlilik, enflasyona, ödemeler dengesinde açığa ve işsizliğe yol açarak pek çok sosyo-ekonomik olayı büyük ölçüde etikler. Dolayısıyla verimlilik artışından pay almayan hiçbir insan etkinliği yoktur şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n BİLGİLER VERİLDİ
\n
\n Konuşmaların ardından Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve Danışmanları  Lemi Güngördü ve Hakan Akgül, Dünya nereye gidiyor? , Yeni ürün geliştirme ve inovasyon , Gelecekte kuruluşumuzu nasıl yöneteceğiz? , Yalın Düşünce ve Yalın Yaklaşım , İşletmenin İşleyişi , Müşteri İhtiyaçları nelerdir? , Müşteri için değer ve ihtiyaç, istek, talep , Müşterimize değeri verimli aktarmak , Verimlilik-etkinlik-üretkenlik üçlüsü ,   Sahada yalın yaklaşım, yalın girişim konularında, işletmelere yönelik bilgi verdi.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Hayati Tekin sahaya iniyor

1 Hayati Tekin sahaya iniyor

Sakarya'da rekor kırıldı

2 Sakarya'da rekor kırıldı

Samsunspor taraftarları akın etti...

3 Samsunspor taraftarları akın etti...

Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

4 Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

5 TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

Samsun'da yaralı genç şoka girdi

6 Samsun'da yaralı genç şoka girdi

Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

7 Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

Tekin, adaylık için istişarede

8 Tekin, adaylık için istişarede

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı değişecek mi?

9 Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı değişecek mi?

Samsunlular dikkat! Son 14 gün!

10 Samsunlular dikkat! Son 14 gün!