Açlık sınırı dikkate alınmalı

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, “Hükümet tarafından asgari ücret ve en düşük emekli maaşları hesaplanırken, açlık ve yoksulluk sınırı dikkate alınmalıdır” dedi.\r\n

 Açlık sınırı dikkate alınmalı
\n Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Türk-İş tarafından yapılan araştırmada 2014 yılı Mayıs ayı sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 157 TL olduğunu söyledi. Erdoğan, “50 milyon insan açlık sınırını altında yaşam mücadelesi verirken, sadece 44 kişinin servetinin 75 milyar dolar olduğu bir ülkede adaletten ve sosyal barıştan bahsedilemez” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Asgari ücretle, açlık sınırı arasında 312 TL’lik fark olduğu belirten Erdoğan, “Türk-İş’in yaptığı çalışmanın 2014 Mayıs ayı sonuçlarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı bin 157 TL oldu. Bir diğer açıklamada ise, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 770 lira olarak gerçekleşti. Şu anda 846 TL olan asgari ücret, bin 158 TL olan açlık sınırının 312 TL altındadır. Kalkınma Bakanlığı verilerine göre toplam 12 milyon 300 bin sigortalı işçinin yaklaşık 6 milyon kişisi asgari ücretlidir. 8 buçuk milyon emekli ve 6 milyon asgari ücretli aileleriyle birlikte toplam 50 milyon insan açlık sınırını altında yaşam mücadelesi verirken, sadece 44 kişinin servetinin 75 milyar dolar olduğu bir ülkede adaletten ve sosyal barıştan bahsedilemez. Bu rakamlara işsizler, küçük toprak sahibi köylüler dahil değildir. Hükümetin yapması gereken; asgari ücreti ve en düşük emekli aylığını belirlerken en azından bu ülkedeki açlık ve yoksulluk sınırlarını dikkate almasıdır” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

1 Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

2 Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

3 Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

4 Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

5 Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

Bursa'da Fenerbahçe'ye yoğun güvenlik önlemi

6 Bursa'da Fenerbahçe'ye yoğun güvenlik önlemi