Baba koltuğunun sorumluluğu ağırdır

SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, Baba koltuğunun sorumluluğu ağır bir yüktür. Orada olmak anlatılmaz bir duygu. 23 yıldır hizmet ediyorum ve etmeye de devam edeceğim dedi\r\n

 Baba koltuğunun sorumluluğu ağırdır
\n Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, Haberaks TV de Haberin Sesi programında Burcu Düzgün ün konuğu oldu. Seçim sürecinde esnaflara giderek sorunlarını ve taleplerini dinlediğini söyleyen Güler, 1992 yılında hayatını kaybeden eski SESOB Başkanı ve babası İsmail Güler in koltuğunda oturmanın da kendisine mutluluk verdiğini ifade etti. Güler, Seçimler bir günde biter fakat önemli olan 4 yıl boyunca Samsun a hizmet etmektir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n ODALAR İSTEDİ ADAY OLDUM
\n
\n Samsun genelinde ilçe ve kazalardaki esnafları gezdiğini söyleyen Güler, Seçim döneminde herkes bize karşı duyarlıydı. Önemli bir seçimdi. Samsun da sevildiğim için, esnaflarımız ve odalarımız başkanlığa aday olmamı istediler. 2002 yılında girdiğim ve 650 delegenin oy kullandığı seçimleri 11 oyla kaybettim. 2014 seçimlerinde, ilçelerdeki, kazalardaki esnaflarımızı gezmemiz gerekiyordu. Delegelerin yüzde 80 i bizi biliyordu. Beklentim yoktu fakat, bu güne hep kadar çalışıp hizmet ettim. Adaylığım kendiliğinden olmadı. Odalardan gelen talepler doğrultusunda aday oldum. Görev istenmez verilir. Seçim öncesinde esnaflarımızı dinledik, sorunları ve eksiklikleri gördük, esnafımızın taleplerini aldık. Seçimler 1 günde biter ama asıl iş 4 yıl boyunca hizmet etmektir şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n KİMSEYİ AYIRMADIM HİZMET ETTİM
\n
\n Siyaset yapmayı düşünmediğini belirten SESOB Başkanı Güler, Ben zaten siyasetin içerisindeyim. Hiç siyasi ayrım yapmadım ve ve kendimi bildim bileli her kesime hizmet ettim. Bu hizmetleri Allah rızası için yapıyorum. Fakir fukaraya hizmet ettiğim için bunları açıkca kimseye anlatmam. Ancak siyasette bunlar ortaya dökülüyor. Ben Samsun da büyüdüm ve onlara hizmet ediyorum. Eğer milletvekili olup Ankara ya gitmiş olsam, elbette elimden geleni yaparım ama bu güne kadar yaptığım hizmetlerin ne kadarını oradan yapabilir.  Daha önce birçok işle uğraştım. Ancak aklım hep esnaf ve sanatkarlardaydı. Babam birçok üst düzey görevlerde yer aldı ve bende onun yanında yetiştiğim için çevresi beni severdi. 1992 yılında babam vefat ettiğinde, o dönemde yönetim görev dağılımı yaparak sistemi devam ettirmeye çalıştı. Daha sonra olağanüstü genel kurul yapıldı. Seçimlerde adaydım ve 2 bin 400 delege mezardaki babama oy vererek beni başkan yaptı. Baba sorumluluğu ağır bir yüktür. Babanın koltuğunda olmak anlatılmaz bir duygu. 23 yıldır hizmet ediyorum ve etmeye de devam edeceğim. Esnaflardan tabana inmek istiyorum. İşim problemleri çözmek ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n KERMESLER AMACINDAN SAPTI
\n
\n Güler sözlerini şöyle tamamladı: Kermesler amaç olarak güzel bir gelenek fakat amacından saptı. Geçmiş zamanda 2-3 günde kermesler kapanırdı. Lokantalar da yardım ederlerdi. Ancak şimdi ticari bir amaca taşındı. Lokantalara birçok denetim yapılıp, ağır cezalar verilirken; kermeslerde hijyen, denetleme, sorumluluk, vergi gibi hiçbir şey yok. Biz hayır işlerini engellemek istemiyoruz fakat, bunların üzerine gerekenler yapılmalıdır. Kermeslerde mobilya dahi satılmaya başlandı. Biz AVM lerle uğraşırken bunların olması doğru değil. AVM ler Samsun esnafını etkiledi. Hangi kanuna göre açılıyor? Bunlar için iyi bir yasal düzenleme yapılmalı. Bu noktada çalışmalar yapılıyor. Açılış ve kapanış saatleri, şehire uzaklığı ve otopark için taslak düzenlemeler yapılıyor. AVM ler şehir dışında olmalı ki esnaf rahat nefes alabilsin. Yabancılar Çarşısı esnafının önemli bir sorunu yok. Bu arkadaşlar işportacıydılar. Ama kişilikleriyle Samsun a örnek olup iyi bir yere geldiler. Onları çok seviyorum. Bazı işleri esnaf odasının bütçesinden değil, kendi cebimizden ödüyoruz. Eşimizden, dostumuzdan destek istiyoruz. Bunlar hizmet anlayışımızda ve esnafımıza olan sevgimizde var.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

1 Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

2 14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

3 Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

4 İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

5 Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

6 Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

7 Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

Samsun'da torbacılar adliyede

8 Samsun'da torbacılar adliyede

ASIL KAVGA!

9 ASIL KAVGA!

Bakan Varank bugün Samsun'da

10 Bakan Varank bugün Samsun'da