İmar planı hukuka aykırı

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Saathane Meydanı nda başlattığı kentsel dönüşüm projesine karşı esnafın açtığı davada, mahkeme imar planı iptal kararının ardından gerekçeli kararını da açıkladı. Mahkeme, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin söz konusu imar p

İmar planı hukuka aykırı
\n Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Saathane Meydanı nda uygulamayı planladığı kentsel dönüşüm projesine karşı mülk sahiplerinin açtığı davada, Samsun 2. İdare Mahkemesi verdiği imar planlarının iptali hükmünün ardından gerekçeli kararını açıkladı. 
\n
\n  
\n
\n KURALLARA UYULMAMIŞ
\n
\n Samsun 2. İdare Mahkemesi oy birliği ile verdiği gerekçeli iptal kararında, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Saathane Meydanı nda yaptığı imar planında düzenleme sınırı kurallarına uymadığı, imar planındaki yol ve yeşil alanların bedelsiz elde edilmesi amacıyla kamulaştırma yerine arsa ve arazi düzenlemesi yaptığı, söz konusu imar planı uygulamasında hukuka aykırı davrandığını belirtti.
\n
\n  
\n
\n Saathane Meydanı esnafı Rasim Ziypak yaptığı açıklamada şunları kaydetti; Burada popülist bir karar alınmıştır. Burada bir iş yapılıyor diye görüntü arz eden bir durum var. Saathane Meydanı tarihi bir meydandır. Burada tarihi hanlar vardır. Ticaret vardır. Burayı kaldırıp park haline getirmek istiyorsun, sonra da turist bekliyorsun. İnsanlar tarihi yerler arıyor. Burada tarihi han var, şuanda handa bir esnaf var. Esnafı boşaltıp başkasına peşkeş çekme var. Buradan hükümete sesleniyorum. Paralel diyorlar ama paralel burada. Ankara ya baskı yapıyorlar. Bu nasıl adalet birçok esnafı buradan göndereceksin burayı tek kişiye peşkeş çekeceksin. Burada esnaf yıkıma karşı değil. Tarihi dokuya uygun restore edilmesini istiyor. Burada istihdam yok. Adaletse esnaflarla konuşacaksın. Ben yaptım oldu diyemezsin. 50 yıllık esnafı yerlerinden ediyorsun. Bir iş kurmak kolay değil. Ticareti bitirdiniz. Belediye başkanı şehrin kalkınması için örnek olmalı. Ben böyle bir belediyecilik görmedim. Varsa park, yoksa park. Başbakanı bile yanılttılar.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

1 Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da taciz rezaleti! Öğrenci servisinde...

2 Samsun'da taciz rezaleti! Öğrenci servisinde...

Onur Eriş veda etti

3 Onur Eriş veda etti

Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

4 Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

Samsun'da dev operasyon: 13 gözaltı

5 Samsun'da dev operasyon: 13 gözaltı

Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

6 Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

Samsun'da 'tarla sürme' kavgası: Yaralı sayısı arttı

7 Samsun'da 'tarla sürme' kavgası: Yaralı sayısı arttı

Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

8 Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi

9 Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi

CHP'nin adayları belli oldu! İşte o isimler

10 CHP'nin adayları belli oldu! İşte o isimler