FINDIKTA REKOLTE TARTIŞMASI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Evren Enginyurt, 29-30 Mart tarihlerinde yaşanan zirai don olayının ardından başlayan ve sektör bünyesinde halen devam eden rekolte tartışmalarında ihracatçı kesimin kamuoyunu speküle ettiğini belirtti

FINDIKTA REKOLTE TARTIŞMASI
\n Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Evren Enginyurt, yaptığı açıklamada, ihracatçı kesimin yaşanan zirai don felaketine rağmen tahmini fındık rekoltesini ısrarla 500 bin ton civarında gösterdiğini belirterek, “İhracatçı kesim merak etmesin dananın kuyruğu bir ay sonra kopar” dedi.
\n
\n  
\n
\n “İHRACATÇI KESİMİN HEVESİ KURSAĞINDA KALABİLİR”
\n
\n 12 Haziran tarihinden itibaren fındık üretim bölgelerinde tahmini rekolte çalışmalarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uhdesinde başlayacağını, rekolte tespit heyetinde ticaret borsaları, ticaret ve sanayi odaları, ziraat odaları, İhracatçılar Birliği, Fiskobirlik, Fındık Araştırma İstasyonu gibi birçok kurum ve kuruluşun temsilcisinin yer alacağını belirten Enginyurt, “Tahmini rekolte sonuçları açıklandığında ihracatçı kesimin hevesi kursağında kalabilir” diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n “HEDEFLERİ FINDIK FİYATINI DÜŞÜRMEK”
\n
\n Ordu Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri olarak 4 kişilik bir heyetle Batı Karadeniz’de fındık üretim alanlarında incelemelerde bulunduklarını belirten Evren Enginyurt, şu açıklamada bulundu: “Batı Karadeniz’deki incelemelerimizde, bölgenin Doğu Karadeniz Bölgesi’nden aşağı kalır yanı olmadığını, beklenenin aksine zirai dondan oldukça olumsuz şekilde etkilendiğini gördük. Örneğin 150 rakımdaki fındık bahçeleri, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde nasılsa aynıdır. Orta ve yüksek kesimlerde ise adeta fındık var ile yok arasında.Orta kesimde yüz de 70 oranında olumsuzluk varken, yüksek kesimler zirai dondan en fazla etkilenen bölge olmuş. Dolayısıyla bu sezon rekolte miktarı oldukça düşük olacağı gözlenmiştir. Ancak ihracatçı kesimin ısrarla 500 bin ton rekolte açıklamaları kamuoyunu speküle etmeye yöneliktir. Asıl niyetleri yeni sezonda fındığı 7-8 lira civarında başlatmaktır. Oysa bugünkü şartlara bakıldığında fındık yeni sezona 10 liradan aşağı girmemelidir. 10 liradan aşağısı üreticiye zarar verir.”
\n
\n  
\n
\n “İHRACATÇI KESİM ALİVRE SATIŞ YAPTI”
\n
\n İhracatçı kesimin fındığın zirai dondan etkilenmediğini vurgulamasının manidar olduğunu da vurgulayan Enginyurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Şayet fındık ciddi anlamda donmadı veya zarar görmedi ise niçin 30 Mart gününden sonra fındık tüccarlarının bazıları Gürcistan, Azerbaycan’a giderek fındık alım yollarına gitmiştir? Fındık ithalatında niçin ısrar edilmektedir? İhracatçı kesimin telaşlı tavır ve söylemleri, alivre satışın olduğunu açıkça ortaya çıkardı. Çok satıcı ile az alıcının buluştuğu bu pazarda, serbest piyasa ekonomisinden söz edilemez. Bir yandan fındık fiyatlarının serbest ekonomi koşulları altında şekilleniyor algısı oluşturulmaya çalışılırken bir yandan alivre satışlara endeksli bir piyasa oluşturulmaya çalışıldığı ortaya çıktı. İhracatçı kesimin telaşlı, tedirgin ve ne yapacağını bilmez tavır ve söylemleri bunu kanıtlamaktadır.”
\n
\n  
\n
\n İHA
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

1 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

2 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

3 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

4 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

5 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

6 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

7 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

8 Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

9 Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'

10 Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'