Gergin eylem

Samsun’da önceki gün HDP ve HDK üyelerine yönelik saldırıyı protesto etmek için yürüyüş düzenleyen Emek ve Demokrasi Güçleri ile onları protesto eden Türk bayrakları taşıyan bir grup karşı karşıya geldi. İki grup, polisin aldığı geniş güvenlik önlemleriyl

Gergin eylem
\n Emek ve Demokrasi Güçleri, 7 Haziran 2014 tarihinde İstiklal Caddesi’nde yaşanan olayları protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Öğretmenevi önünde toplanan grup buradan sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe başladı.
\n
\n  
\n
\n OLAYLARI KINADILAR
\n
\n Olayın yaşandığı yere geldiklerinde duran grup adına açıklama yapan Sait Kocaman, Ülke genelinde işçi ve emekçilere yapılan saldırılara karşı ses çıkaran herkes, AK Parti hükümetinin kolluk kuvvetleri ve sivil faşist çeteleri tarafından sindirilmek istenmektedir. Bunun en yakın örneği 7 Haziran 2014 tarihinde Samsun da yaşanmıştır. Taşeron çalıştırmanın yasaklanması için imza toplayan HDP ve HDK üyelerine karşı polis destekli sivil faşistler tarafından saldırı gerçekleşmiştir. Bu saldırının tüm emek ve demokrasi güçlerine yapıldığını biliyor, şiddetle kınıyoruz dedi.
\n
\n  
\n
\n GERGİN DAKİKALAR
\n
\n Açıklama yapan gruba, ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan bir başka grup tepki gösterdi. Gerginliğin artmasını önlemek için mücadele eden polis, vatandaşları ikna etmek için uzun süre uğraştı. Dağılmaları yönünde ikna edilemeyen grup yürüyüşe geçince polis çareyi Ağabali Caddesini TOMA ile kapatmakta buldu.
\n
\n  
\n
\n ‘5 DEFA DÜŞÜNSÜNLER’
\n
\n Grup adına basın açıklaması yapan İsmail Şenal, “Ülkemiz işgal altındadır. Askeri birlikten Türk Bayrağı indiriliyor. Biz ülkemizin idarecilerinin bu iş birliğinin içerisinde olduğuna inanıyoruz. Bunların da vatan haini olduğuna inanıyoruz. Aramızda hiçbir partili yok. Bizler ülkesini sevenleriz, bayrağını sevenler var. Herkes haddini bilsin. Bu ülkenin aleyhine adım atacak, söz söyleyecek olan 5 defa düşünsün, her şeyi göze alıp öyle hareket etsin” diye konuştu.  İki grup da açıklamalarının ardından polis kontrolünde ters istikametlere doğru yönlendirilerek olaysız şekilde dağıldı. 
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU, Ersin DEMİR 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

1 Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

2 Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli