NÜKLEERE İLK KAZMA 2015 TE

Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, Önümüzdeki 8 aylık yoğun periyot neticesinde inşallah 2015 yılı ortalarında Sinop nükleer santrali için ilk kazmayı vurmuş olacağız dedi.

NÜKLEERE İLK KAZMA 2015 TE
\n İhlas Haber Ajansı (İHA) Samsun Bölge Müdürü Ali Yılmaz Ergen, Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger i makamında ziyaret etti. Ergen ile bir süre sohbet eden Vali Yavuz Selim Köşger, Çorum ve Kastamonu valileri ile 3 ilin yerel yöneticilerinin yaklaşık iki hafta önce nükleer enerji santralleri hakkında bilgi sahibi olmaya yönelik gerçekleştirdikleri Japonya gezisini değerlendirdi.
\n
\n  
\n
\n 2015 yılı ortalarında Sinop nükleer santrali için ilk kazmanın vurulacağını belirten Vali Köşger, Sinop’ta 22 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleşeceğinin altını çizdi. Japonya gezisinin oldukça verimli geçtiğini dile getiren Köşger, Geçen hafta başı itibariyle Japonya gezimizi tamamladık. Orada TR 82 Bölgesi dediğimiz, Kastamonu Çankırı ve Sinop illerinin hem kamu sektörü temsilcileri yani, valiler, belediye başkanları, ticaret ve sanayi odası başkanları ile özel sektör temsilcilerinin de iştirak ettiği bir gezi düzenlendi. Japonya seyahatimizin esas sebebi bu nükleer çalışmalarla ilgili konuydu. Nükleer çalışmalarla ilgili Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santrali inşa edecek olan Mitsubishi firmasının Japonya’da işlettiği nükleer santralleri ve Japonya’da bulunan nükleer santral imalatı ile ilgili fabrikaları gezme fırsatı bulduk. Gerçekten oldukça verimli bir gezi oldu. Sinop’taki nükleer çalışmalar da artık son safhasına ulaşmış durumda. Önümüzdeki 8 aylık yoğun periyot neticesinde inşallah 2015 yılı ortalarında Sinop nükleer santrali için ilk kazmayı vurmuş olacağız. Tabii bu 18 aylık son fizibilite çalışmaları her açıdan uygun gelirse bu çalışmalar başlayacak. O noktada Japonya gezimiz sırasındaki gözlemlerimiz, nükleer santralin çevreye en duyarlı ve çevreyi en az kirleten tesisler olduğu noktasında bir kanaat oluştu. Bu işin tek istisnası, olağan dışı bir kaza durumu. Böyle bir kazayı engellemek için de her türlü tedbiri alan, her türlü riski öngören bir çalışma yapılıyor. O noktada da Japonya’da bizi tatmin edici açıklamalar yapıldı. Bu anlamda inşallah Sinop’un önümüzdeki yüzyıllarda bahtını ve talihini değiştirecek çok önemli bir yatırım ilimizde gerçekleşmiş olacak. Sinop’ta 22 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleşecek. Bu yatırım Türkiye’nin tek kalemde en hacimli yatırımı olacak. Bu işin devamı da gelebilir. Sinop’un bir nükleer teknoloji merkezi veya teknoloji yoğun yatırımların merkezi olması bu vesile ile söz konusu olabilir. Bu sebeple Sinoplular bu fırsatı iyi değerlendirmelidir diye düşünüyorum diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n Ziyaret sırasında İHA Samsun Bölge Müdürü Ali Yılmaz Ergen de ajans çalışmaları hakkında Vali Köşger’e bilgi verdi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

1 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

2 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

3 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

4 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

5 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

6 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Samsun'da 9 öğrenci zehirlendi

7 Samsun'da 9 öğrenci zehirlendi

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

8 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

9 Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

10 Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım