Arınç tan rehinelerle ilgili kritik açıklama

Irak ta IŞİD in rehin tuttuğu şoförlerle ilgili olarak Bülent Arınç çok önemli bir açıklama yaptı.

Arınç tan rehinelerle ilgili kritik açıklama
\n Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Şoförlerimizin emin bir yerde olduklarını biliyoruz. Serbest bırakıldıkları noktasında bazı açıklamalar var ama buna katılmam şu anda mümkün değil. Bir yerden Türkiye ye doğru veya kendi araçlarını alıp Türkiye ye dönebilecek noktada şu anda değiller.
\n
\n  
\n
\n Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
\n
\n IŞİD in Türkiye den destek gördüğü iddiasıyla ilgili olarak konuşan Arınç, Bilinçli olarak Türkiye den bir yardım, kişi, silah ve maddi destek olarak gitmiş midir? Hayır. Buna kesinlikle hayır diyebiliriz. Bütün dünya da bunu böyle biliyor. sözleriyle duruma açıklık getirdi.
\n
\n  
\n
\n Arınç sözlerine şöyle devam etti: 
\n
\n   Esed rejimi ile birlikte çalışmak üzere veya Esed rejimine karşı mücadele etmek amacıyla gelen 5-6 tane isim taşıyan örgüt var. Bu örgütlerin Türkiye den yardım ve destek aldıkları ifade edilmiştir. Ancak elimizdeki kayıtlar şunu göstermektedir; kesinlikle hiçbir şekilde buradan bilinçli olarak Suriye veya Irak ta çarpışmak üzere gidenlere, ne izin verilmiştir, ne fırsat verilmiştir.
\n
\n  
\n
\n SİLAH GEÇİŞİ ASLA YOK
\n
\n Türkiye den bu örgütlere asla silah geçişinin olmadığını dile getiren Arınç, bu tür örgütlerle ilişki içerisinde değiliz, ifadelerini kullandı. 
\n
\n  
\n
\n ARINÇ: TÜRKİYE YE YÖNELİK BİR EYLEM DEĞİL
\n
\n Türkiye ye yönelik bir eylemin söz konusu olmadığının altını çizen Arınç, Ama şu anda ki gayretlerinden, faaliyetlerinden veya çatışmalarından Türkiye nin bir hedef haline gelmediği, Türkiye nin bir hedef halinde görülmediği açık ve ortadadır. Türkiye ye yönelik bir eylem söz konusu değildir, şüphesiz konsolosluğumuz Türkiye toprağıdır, orada Türkiye Cuhunriyeti nin bayrağı vardır, içindekiler Türk yurtaşlarımızdır ama konsolosluğa yapılan saldırı ve oradakilerin bir şekilde rehine alınması elbette bunun Türkiye ye yönelik ayrıca bir anlamı olduğunu göstermez. Türkiye Cumhuriyeti toprakları, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti şu anda hedef noktasında değildir bunu rahatlıkla söyleyebilirim. açıklamasında bulundu. 
\n
\n  
\n
\n MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ın Musul Konsolosluğu konusunda yapmış olduğu açıklamaları eleştiren Arınç konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: 
\n
\n  
\n
\n ARINÇ: SİNAN OĞAN KADAR RAHAT DEĞİLİZ
\n
\n TBMM de MHP li milletvekili bir gün önce bunlar biliniyordu da niçin şunlar yapılmadı şeklinde bir konuşması ve bu konuşmaya atfen bazı AK Partililerin laf attıklarını biliyorsunuz. Bizim haber kaynaklarımız çok güçlüdür. Ne olduğunu ve ne olacağını biliyoruz. Sayın Oğan ın haber kaynağı çok yakınındaki biri olabilir. Ama biz bakanlığımızın elde etitği bütün bilgileri kamuoyu ile her an paylaşma durumunda değiliz. Bunların bir mahremiyeti olacaktır. Sinan Oğan kadar rahat değiliz. O en yakınındaki kişi, gerekirse söylerim kim olduğunu, bunu Meclis kürsüsüne götürerek şov yapmasını vatanseverlik olarak görmüyoruz.
\n
\n  
\n
\n BİZİM İŞGAL İHTİMALİNDEN HABERİMİZ VARDI
\n
\n Bizim elbette işgal ihtimalinden haberimiz vardı. Bunun için gereken her tedbir alınmıştır. Orada bayrağımız dalgalanmaktadır. Güvenlik güçleri elleri tetikte beklemektedir. İçerde 30 güvenlik gücü, kadın, bebek ve çocuk da vardı. Çatışma halinde hepsinin can güvenliğinin tehlikeye düşeceğini biliyoruz. Kuşatmayı yapan veya konsolosluk önünde 1000 e yakın silahlı güçle burayı terk edin diyenlere karşı akıl ve düşünce çatışın talimatı mı verir yoksa güvenli bir şekilde orayı terk edin talimatı mı verir?
\n
\n  
\n
\n O ARKADAŞLARIMIZA EN KISA ZAMANDA KAVUŞACAĞIZ
\n
\n Sayın Bahçeli gibi direğe tırmanan adamı alnının çatısından vuracak sözünün arkasında değiliz. Kızılelma da Mogadişu baskınına karşı askerlerimizin yaptığını zevkle izleyebilirsiniz. Orası Mogadişu. Ama 1000 kişiden bahsediyoruz. Her birinde otomatik silah var. Tank var. Bunlar sizi oradan çıkarmaya zorluyor. Güvenliğimiz açısından ve bilgilerimiz açısından her şey yapıldığına göre o kahraman polislerimize siz böyle hareket edin demek doğru bir harekettir. Dünyanın her ülkesinde bu böyle yapılır. Bunu bir cesaretsizlik olarak görmeyin. Bunu yanlış bir karar olarak da görmeyin. Birinin kahramanlık taslamasını gerekli görmüyoruz. Reel politika yapıyoruz. Doğru olan yapılmıştır. İnşallah o arkadaşlarımıza en kısa zamanda kavuşacağız.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

1 Samsunspor'dan transfer atağı! İmzaya kaldı

Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

2 Samsunspor'da 200 oyuncu mercek altında

Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

3 Samsun'da demiryolunda son rötuşlar

Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

4 Samsun'daki inşaat kazasında ihmal mi öldürdü?

Hasılat 600 bin TL

5 Hasılat 600 bin TL

Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

6 Samsun'da gölde kaybolan balıkçının cesedine ulaşıldı

Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

7 Vali Kaymak'tan Samsunspor taraftarına müjde

69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

8 69 kişi ölmüştü! Cesedine 53 yıl sonra ulaşıldı

İki farklı muamele

9 İki farklı muamele

Samsun'da asansörler MMO'ya emanet

10 Samsun'da asansörler MMO'ya emanet