SAMSUN’DA KAÇ ÖĞRENCİ LYS’YE GİRECEK ?

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, 14-15-21-22 Haziran 2014 tarihinde yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) Samsun’da 166 sınav merkezinde yaklaşık 33 bin öğrencinin gireceğini söyledi.

SAMSUN’DA KAÇ ÖĞRENCİ LYS’YE GİRECEK ?
\n 14-15 ve 21-22 Haziran 2014 tarihleri arasında yapılacak olan LYS ile ilgili açıklama yapan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Eğitim - öğretim hayatının önemli kilometre taşlarından biri olan LYS bu yıl 14-15 ve 21-22 Haziran tarihlerinde yapılacaktır. İlimizde 166 sınav merkezinde yaklaşık 33 bin öğrencimiz sınavlara girecektir. Bir üst öğretim kurumuna geçiş için ikinci basamak olan LYS ile öğrencilerimiz hayata atılma ve hedefe ulaşma, idealleri gerçekleştirme yolunda bir engeli daha aşacaklar” dedi.
\n
\n  
\n
\n “SINAVI KAZANAMAMAK DA ASLA DÜNYANIN SONU DEĞİLDİR”
\n
\n Sınav öncesi gençlere tavsiyelerde bulunan Vali Aksoy, “Geleceğimizin teminatı olan siz gençlerimizin sınavlarda başarılı olacağınıza inancım tamdır. LYS’yi bir ‘hayat sınavı , bir var oluş durumu gibi görmemeniz en büyük dileğimizdir. Hayat, LYS sınavını kazanmaktan ibaret değildir. LYS’nin sizin kişiliğinizi değil, akademik bilginizi, anlama ve yorumlama gücünüzü, zamanı kullanma becerinizi ölçen bir sınav olduğunu unutmayın. Bu sınav sizin meslek seçiminizdeki alternatiflerden sadece birisidir. Sınavı kazanamamak da asla dünyanın sonu değildir. Öğrencilerimizin bu duygu ve düşüncelerle stresten ve heyecandan uzak bir şekilde sınava girmeleri durumunda bilgi ve birikimlerini en üst düzeyde yansıtacaklarına inanıyor, LYS’ye girecek tüm gençlerimize tekrar başarılar diliyorum. Sizlerden beklentimiz iyi yetişmiş, saygılı, dürüst ve adaletli, kendine güvenen, iletişim ve girişimcilik becerisine sahip, araştıran, sorgulayan, Türkçemizi doğru ve etkili kullanan, vatanını ve milletini seven, milli ve manevi değerlerine bağlı kültürel değerlerini koruyan bir birey olmanızdır” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n “SINAV SONUCU NE OLURSA OLSUN ÇOCUKLARIMIZDAN SEVGİ VE İLGİYİ ESİRGEMEMELİYİZ”
\n
\n Velilere de tavsiyelerde bulunan Vali Aksoy, “Çocuklarımız bizlerin umutlarıdır, geleceğidir. Çocuklarımızın hayatta başarılı olmalarında en büyük görev biz anne babalara düşmektedir. Anne ve babalar olarak bu süreçte dikkatli olmamız gerekir. Sınav sonucu ne olursa olsun çocuklarımızdan sevgi ve ilgiyi esirgememeliyiz. Onların başarılarını arkadaşlarınkiyle kıyaslamaya çalışmayın. Sınav sonrasında da bugün olduğu gibi çocuklarınızdan sevginizi, desteğinizi esirgemeyiniz” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n Öğrencilerin göstereceği başarıda öğretmenlerin yapının önemli olduğunun altını çizen Vali Aksoy şunları kaydetti: “Öğrencilerimizin göstereceği başarıda şüphesiz öğretmenlerimizin de çok önemli bir payı bulunmaktadır. Büyük zorluklar içinde sabırla, fedakarlıkla çok önemli çalışmalar yapmanın mücadelesini veriyorlar. Çocuklarımızın daha önceki sınavlarda olduğu gibi huzurlu ve güvenli bir ortamda sınava girmelerini sağlayacaklardır. Öğretmenlerimizin hepsini tebrik ediyor, gösterdikleri fedakarlıktan dolayı teşekkür ediyorum. Bu vesileyle öğrencilerimizin yetişmesinde çeşitli katkılarda bulunan, onlara emek ve desteklerini sunan tüm öğretmenlerimize, idarecilerimize ve ailelerine teşekkür ediyor, sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.”
\n


EN ÇOK OKUNANLAR