IŞİD Türkiye ekonomisini vuracak!

IŞİD’in işgalinin ardından Brent petrol ve kurda yaşanan hareketliliğin hafta ortasında benzin ve mazot fiyatlarına da yansıması bekleniyor...\r\n

IŞİD Türkiye ekonomisini vuracak!
\n Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’u ele geçirmesinden sonra petrol fiyatlarındaki yükseliş dünyaya pahalıya patlayacak. IŞİD işgalinin ardından petrol fiyatlarının 115 dolarla 9 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının dünyaya maliyeti yarım milyar doları aştı. 
\n
\n  
\n
\n GÜNLÜK MALİYETİ 556.8 MİLYON DOLAR
\n
\n  
\n
\n Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verilerine göre bu yıl tüm dünyada günlük 92.8 milyon varillik talep olacak. IŞİD’in Musul’u işgali öncesi Brent türü ham petrolün varil fiyatının 109 dolar seviyesinde olduğu dikkate alındığında dünyada günlük petrol talebinin tutarı 10 milyar 115 milyon liraydı. İşgal sonrası petrol fiyatları 115 dolar seviyesine yükseldi. Buna göre dünyanın günlük talebinin parasal değeri 10 milyar 672 milyon dolara çıktı. Yani petrol fiyatlarındaki 6 dolarlık artışın tüm dünyaya günlük maliyeti 556.8 milyon dolar oldu.
\n
\n  
\n
\n TÜRKİYE’YE ZARARI NE KADAR?
\n
\n  
\n
\n Uzmanlar, Irak’taki belirsizliğin devam etmesi durumunda petrol fiyatlarında düşüşün zor olacağını hatta daha da artabileceğini belirtiyor. Bu durumda IŞİD kaynaklı sadece petrol fiyatlarının dünyaya yıllık maliyetinin 100 milyar dolarlar seviyesine çıkma ihtimali bulunuyor. Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye için de petrol fiyatlarındaki artışın faturası hayli yüksek oluyor. Petrolde 1 dolarlık artışın Türkiye’ye yıllık maliyeti 400 milyon dolar seviyesinde. Musul olayları sonrası petrol fiyatlarındaki 6 dolarlık artışın kalıcı olması durumunda IŞİD işgalinin Türkiye’ye maliyeti de yıllık 2.4 milyar dolara ulaşıyor.
\n
\n  
\n
\n BENZİN VE MAZOT FİYATLARI ARTACAK
\n
\n  
\n
\n IŞİD’in işgalinin ardından Brent petrol ve kurda yaşanan hareketliliğin hafta ortasında benzin ve mazot fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Yetkililer şimdiye kadar olan hareketlerin zammı tetikle-mediğini ve şu anda zam ihtiyacı olmadığını belirtirken, zam kapısını ise açık tutuyor. Konuya yakın kaynaklar, petrol ve dolar kurunda artış eğiliminin devam etmesi durumunda çarşamba ya da perşembe günü zammın gündeme gelebileceğini kaydediyor.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

1 Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

Onur Eriş veda etti

2 Onur Eriş veda etti

Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

3 Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

4 Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

5 Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi

6 Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi

Ters yola giren kamyon dehşet saçtı!

7 Ters yola giren kamyon dehşet saçtı!

Oğuz gibisi yok

8 Oğuz gibisi yok

Hayati Tekin'e destek

9 Hayati Tekin'e destek

Deplasman Fatih'i Samsunspor... Bileği bükülmedi

10 Deplasman Fatih'i Samsunspor... Bileği bükülmedi