Okul nöbetinde gerginlik

Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Anadolu Meslek Lisesi’nin yıkılarak yerine cami yapılacak olmasına tepki göstermek için 3 gündür okul önünde nöbet tutan veli, öğrenci ve STK temsilcileri ile polis arasında yaşanan gerginlik sonucu 7 kişi gözaltına alındı\r\n

Okul nöbetinde gerginlik
\n Samsun Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Anadolu Meslek Lisesi Okul Aile Birliği tarafından 3 gün önce başlatılan eylem kapsamında okul önünde nöbet tutmaya başlayan veli, öğretmen ve bazı sivil toplum örgütü üyeleri, bahçe demirlerine üzerinde ‘Okuluma dokunma, ağacıma kıyma’ yazılı pankart astı. Polisin pankartı indirmek istemesi üzerine yaşanan gerginlik sonucu 7 kişi gözaltına alındı. Çoğu öğrenci olan grup, daha sonra serbest bırakıldı.
\n
\n  
\n
\n AMACIMIZ, HEDEFİMİZ BELLİ
\n
\n Müdahaleye tepki gösteren Atakum Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Erkan, Ne yazık ki yine polis müdahalesi oldu. Çok masumane bir davranışın, bir afişin asılmasından dolayı bu müdahalenin gerçekleştiğini görmek üzücü. Gelinen noktada yaşananlar 
\n
\n hoş değil. Buradaki amacımız, hedefimiz bellidir. Okulun, alanın ilçemize kazandırılmasını istiyoruz. Cami anlamında yerin yanlış bir seçim olduğunu dile getiriyoruz. Bu tür müdahalelerin olmaması için elimizden geleni yapıyoruz ama en ufak demokratik tepkiye dahi müdahale ediliyor. Mahkeme sonuçlanana kadar haklı taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bu süre içerisinde de gerginliğin olmamasını diliyoruz. Emniyet güçleri de bu anlamda hassas olmalı. Çok demokratik ve masumane bir tavıra karşı ne denir bilinmez. Ama bundan sonraki süreç adına tedirginim. Herkesin aklıselim olmasını bekliyoruz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n EĞİTİM-SEN DEN DESTEK
\n
\n Yaşanan olayların ardından gözaltına alınan 7 kişiyi destek olmak amacıyla akşam saatlerinde Eğitim-Sen Samsun Şubesi üyeleri ile bir grup vatandaşlar Tarım Meslek Lisesi önünde eylem düzenledi. Polisin müdahalesi sonucunda parmağının çatladığını iddia eden Berrak Deniz Ekin Gençoğlu ise, müdahalenin hukuksuz olduğunu öne sürdü. söyledi. Tarım Meslek Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gürpınar ise, yaşanan olayı kınadı. SES Samsun Şube Başkanı Süleyman Bal da, 7 kişinin Kabahatler Kanunu na uymadıkları iddiasıyla polis tarafından gözaltına alındığını söyleyerek, O zaman sokakta aracıyla giderken kornaya basanları da gözaltına alsınlar dedi.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

1 Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

2 10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

Profesörlerden kritik uyarı

3 Profesörlerden kritik uyarı

Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

4 Karasu'da polis ekipleri suçlulara göz açtırmıyor

Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

5 Beyoğlu'nda trafik kazası; 2 yaralı

Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

6 Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

7 Çaldığı otomobil ile 10 kilometre boyunca polisten kaçtı

Fındığı biz üretiyoruz, Fiyatı Almanlar belirliyor

8 Fındığı biz üretiyoruz, Fiyatı Almanlar belirliyor

TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü, 16 yaralı

9 TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü, 16 yaralı

Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

10 Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli