“TRAFİKTE 4 MİLYON BOMBA VAR”

Vergi borcu ve gecikmiş muayene borçları sebebiyle trafikte bulunan 18 milyon 148 bin aracın 3.8 milyonunun muayenesiz adeta bomba gibi dolaştığını anlatan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Vergi borcuna torba yasada yapılandırma getirilirken muayenesiz araçla

“TRAFİKTE 4 MİLYON BOMBA VAR”
\n Trafikte bulunan yaklaşık 18 milyon 148 bin aracın 3.8 milyonunun muayenesiz olarak dolaşmasının tek sebebinin vergi borcu ve muayene ücretleri borcu olduğunu kaydeden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın yaptığı açıklamada, “Şoför esnafı zaten yedek parça fiyatları, akaryakıt, yüksek vergi oranları nedeniyle zor günler yaşadığı için iki yakasını bir araya getiremiyor. Bunun içinde çoğu zaman vergi borcunu dahi ödeyemiyor. Vergi borcunu ödeyemediği için de aracının muayenesini yaptıramıyor. Şimdi TBMM gündeminde vergi borçlarının yapılandırılması çalışmaları yapılıyor. Yetkililerimiz araç muayene borçlarının gecikme bedellerinin silinerek yeniden yapılandırılması getirilirse hem ticaret yapan esnaf rahatlayacak hem de trafikte muayenesiz araç kalmayacaktır” diye belirtti.    
\n
\n  
\n
\n -“SİGORTA VE MUAYENE ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”
\n
\n Fenni muayenesi süresini geçiren araçlara aylık yüzde 5 oranında ceza kesildiğini anlatan Apaydın, “Bu tutar yıllık yüzde 60’ı buluyor. Yıllık enflasyonun yüzde 7,40’lara düştüğü, yıllık faizin yüzde 6’lara düştüğü bir dönemde bu ceza fazladır. Karayollarında 3,8 milyonu aşkın aracın muayenesiz trafikte dolaşması demek her ortalama her 5 araçtan birisinin kurallara uymadığı anlamına gelmektedir. Ancak, bu insanların çoğunluğu isteyerek değil, borçlarından ve ekonomik sıkıntı içerisinde olduklarından muayenesiz trafiğe çıkmaktadırlar. Bunun için yapılması gereken araç muayenelerinin zamanında yapılamaması nedeniyle biriken gecikme bedellerinin yeniden yapılandırılması önem kazanmaktadır” diye konuştu.   
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

1 Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

2 11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

İmparator'un isyanı

3 İmparator'un isyanı

Samsun yolunda korkunç kaza!

4 Samsun yolunda korkunç kaza!

Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

5 Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

Erkam Reşmen geri dönüyor

6 Erkam Reşmen geri dönüyor

Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

7 Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor

8 Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor

İŞKUR'da 'iş umudu' kuyruğu

9 İŞKUR'da 'iş umudu' kuyruğu

Kendi modelimizi belirleyeceğiz

10 Kendi modelimizi belirleyeceğiz