Bosna da 3 günlük zarar 4 yıllık bütçeyi aştı

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya, ülkede yüzyılın en büyük sel felaketinde meydana gelen zararın yaklaşık iki milyar avro (3,95 milyar KM) olduğunu söyledi.\r\n

Bosna da 3 günlük zarar 4 yıllık bütçeyi aştı
\n Lagumciya, yaptığı açıklamada, ülke topraklarının beşte birinin sellerden zarar gördüğünü ve onbinlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.
\n
\n  
\n
\n Bosna Hersek te sel felaketinin zararını belirlemek için görevlendirilen Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Bankası ekiplerinin, işlerini belirlediği tarihe kadar tamamladığını anlatan Lagumciya, zararın tam olarak belirlenmesi ile felaket bölgesinde iyileştirme çalışmalarına başlanacağını vurguladı.
\n
\n  
\n
\n ZARAR 3,95 MİLYAR
\n
\n Lagumciya, raporunda belirlenen tarihte bitirilmesinden dolayı katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, şöyle konuştu: Rapor, altyapı, enerji, sağlık, eğitim, tarım, hayvancılık, balıkcılık, orman, su ve kanalizasyon, üretim, ticaret ve istihdam alanlarını kapsıyor. Bosna Hersek te sel felaketi nedeniyle oluşan zarar iki milyar avro (3,95 milyar). Bu ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 16 sına denk. 
\n
\n  
\n
\n 3 GÜNLÜK ZARAR 4 YILLIK BÜTÇEYİ AŞTI
\n
\n Lagumciya, zarar ile ilgili diğer sonuçların yakın tarihlerde daha detaylı olarak açıklanacağını belirterek, Bosna Hersek teki felaketin sadece 3 günlük zararının devlet kurumlarının 4 yıllık bütçesini aştığına dikkat çekti. Ülkede onarım ve iyileştirme çalışmaları için gerekli planlamaların da yapıldığına işaret eden Lagumciya, çalışmalarda 6 ile 12 ay süresi boyunca konut, tarım ve istihdam konularına ağırlık verileceğini belirtti.
\n
\n  
\n
\n SEL RAPORUNUN YAYIMLANMASINI BEKLİYORUZ
\n
\n Lagumciya, Bazı yardım kampanyaları düzenlendi ve belirli miktarda yardım toplandı. Şu anda aslında Sırbistan daki sellerle ilgili aynı raporun yayımlanmasını bekliyoruz, bununla birlikte Brüksel de temmuz başında yapılması planlanan konferans içinde bir fikir ortaya çıkacak diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n Bosna Hersek ve Sırbistan da Mayıs ayı ortasında yaşanan son 120 yılın en büyük sel felaketinde bir çok kent tamamen su altında kalırken, binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Aşırı yağış, sel ve heyelana neden olurken, çok sayıdaki ev de yıkılmıştı. Sel felaketi nedeniyle Balkanlar da toplam 35 kişi hayatını kaybetti. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Sakaryaspor -Samsunspor maçı hangi kanalda, saat kaçta?

1 Sakaryaspor -Samsunspor maçı hangi kanalda, saat kaçta?

Deplasman yolunda kaza

2 Deplasman yolunda kaza

Sakaryaspor-Samsunspor maçı canlı anlatım

3 Sakaryaspor-Samsunspor maçı canlı anlatım

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a iki müjde birden

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a iki müjde birden

Samsunspor zirve fırsatını kaçırdı

5 Samsunspor zirve fırsatını kaçırdı

Protokol yalnız bırakmayacak... Destek için gittiler

6 Protokol yalnız bırakmayacak... Destek için gittiler

Başkan Zihni Şahin'den 'Siyasi pazarlık' tepkisi

7 Başkan Zihni Şahin'den 'Siyasi pazarlık' tepkisi

Silahlı saldırı: 2 yaralı

8 Silahlı saldırı: 2 yaralı

Samsun'da otomobilde silahlı saldırı

9 Samsun'da otomobilde silahlı saldırı

MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin: 'Anlaşamazsak yarışırız'

10 MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin: 'Anlaşamazsak yarışırız'