Fındık açığı yaşanmayacak

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Demirci, 2014 ürünü fındık rekoltesi ve stokta bulunan ürün, Türkiye ye gelecek yıl için yetecektir dedi

Fındık açığı yaşanmayacak
Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirci, geçen mart ayının son günlerinde yaşanan zirai don nedeniyle özellikle orta ve yüksek kesimlerde fındık ürününde kayıp yaşandığını belirtti. Yapılan tespitlerde ürün kayıplarının, 2004 yılında yaşanan don afetindeki kadar büyük olmadığına işaret eden Demirci, kendilerinin yeni mahsul için 500 bin ton rekolte beklentilerinin olduğunu anlattı.

Sahil kesimlerinde, orta ve yüksek kesimlere oranla ciddi miktarda fındık ürünü bulunduğunu vurgulayan Demirci, Orta ve yüksek kesimlerde fındıkta ciddi kayıplar var ancak sahil kesimlerde de tam tersi bir durum söz konusu. Geçtiğimiz yıla oranla çok ciddi fındık rekoltesi mevcut. Sahil kesimlerde, geçen yıla oranla 2-3 kat daha fazla fındık var. Bu da orta ve yüksek kesimlerde yaşanan kayıpları kapatacak düzeyde. Yine batı bölgelerindeki rekolteler de iyi dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR