Türkiye nin iklimi yarı tropik oldu

Şiddetli yağmurlar ve hortumun nedenini İklim değişikliği olarak açıklayan uzmanlar uyarıyor: Artık Türkiye nin iklimi yarı tropik .\r\n

Türkiye nin iklimi yarı tropik oldu
Haziran yağmurlarına bir de hortum eklendi. İstanbul ve çevre illerde yağmur doluya çevirdi. Tuzla da yaşanan hortum ise korkuttu. İstanbul da en son hortum olayı 2000 li yılların başında görülmüştü. Peki ama yaz mevsimini ilkbahara çeviren şiddetli yağmurların ve hortumun nedeni ne? Meteoroloji uzmanları, nedeni iklim değişikliği olarak açıkladı. Artık Türkiye nin iklimi yarı tropik iklim oldu. Uzmanlar önümüzdeki günler için Hortuma da doluya da aşırı sıcaklara da alışın uyarısı yaptı. İşte meteoroloji uzmanlarının görüşleri: 

DAHA ŞİDDETLİSİ DE OLACAK  
Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi): Türkiye küresel ısınmadan dolayı iklim değişikliğine girdi. Dünyanın ortalama sıcaklık artışı 2 dereceyi bulunca Türkiye de artık yarı tropik bir iklime girdi. Yaz aylarında yaşanan yağmur ve hortumlar artık olağan hale gelecek. Hortumların şiddeti artmaya da başladı. Daha zarar verici hale geldi. Marmara Denizi nin üzerinde olması Türkiye nin her yerinde hortumların yaşanabileceğini gösterdi. Türkiye artık ileriki senelerde daha şiddetli hortumları görecek. İklim değişikliği, Türkiye deki etkilerini hızla devam ettiriyor. Kuraklık, aşırı yağışlar, hortum ve fırtınalar görüyoruz. Yerel yönetimlerin tedbir alması gerekiyor. Hortum İstanbul un her yerinde olabilir. Önümüzdeki hafta ise Türkiye de başka bir iklim değişikliğinin göstergesi aşırı sıcaklar yaşanacak. Türkiye nin meteorolojik uç değerlerle canı sıkılacak gibi görülüyor. 

İSTANBUL DAKİ HORTUM KÜÇÜK ÇAPLI  
Ahmet Uçar (Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Şube Müdürü): İstanbul da tarihte hortum olayları 10 yıl önce de 50 yıl önce de görülmüştü. En son 2000 lerin başında hortum yaşandı. Türkiye de hortumun en çok görüldüğü yer Akdeniz dir. Hortumlar, kuvvetli hava akımlarının yüksek hızda dönmesi sebebiyle yerle yüksek seviyede fırtına bulutu içinde meydana geliyor. İstanbul da meydana gelen hortum en küçük çaplı hortumlardandır. Rüzgârın hızı 165 kilometre saati geçmemiştir. Bundan sonra küresel ısınmadan dolayı değişen iklim koşulları nedeniyle hortumlar olacaktır. Küresel ısınmadan dolayı hava sıcaklığı ne kadar yükselirse hortum ve kuvvetli dolu gibi yağışların olması mümkün görünüyor. Bu gibi olayları daha sık görme olasılığımız önümüzdeki günlerde yüksek. 

YAĞMUR BUGÜN ETKİSİNİ YİTİRECEK 
İstanbul da önceki gün Silivri, Büyükçekmece, Fatih üzerinden geçerek ilerleyen şiddetli yağış; Üsküdar, Kadıköy bölgelerinde sınırlı, Bostancı, Kartal, Pendik ve Tuzla da şiddetli ve uzun süreli olarak yağdı. Yağış öncesi birçok bölgede yoğun dolu yağışı gözlenirken, Tuzla açıklarında ise hortum meydana geldi. Yine Tuzla da şiddetli rüzgar nedeniyle bir elektrik direği devrildi ancak olayda yaralanma olmadı. Meteorolojiden alınan bilgiye göre yağışın bugün öğleden sonra etkisini kaybederek İstanbul u terk etmesi bekleniyor. 
Kaynak: Sabah


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

1 Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

2 14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

3 Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

4 Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

5 Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

Muhammet Beşir'den kötü haber

6 Muhammet Beşir'den kötü haber

İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

7 İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

Sorun var mı kaptan?

8 Sorun var mı kaptan?

Samsun'da kadın, kadın doktoru ve ebeyi darp etti

9 Samsun'da kadın, kadın doktoru ve ebeyi darp etti

Misafir tribün kapalı gişe

10 Misafir tribün kapalı gişe