Köyler istila altında

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, inşaat endüstrisinin köyleri istila altına aldığını belirterek, O güzelim ahşap ata mirası olan mimari doku betonlaşıyor. Bununla mücadele edilmesi gerekiyor dedi\r\n

Köyler istila altında
Karadeniz’in tarihi kentleri, Tokat Belediyesi’nin ev sahipliğinde buluştu. Gaziosmanpaşa Üniversitesi nde düzenlenen toplantıda 17 ilden belediye başkan ve temsilcileri, vali ve kaymakamları, sivil örgütleri, meslek odaları, kanaat önderleri ilk defa Tarihi Kentler Birliği’nin Karadeniz Bölge Toplantısı’nda bir araya geldi. “Doğa ve Kültür Öncelikli Ekonomik Kalkınmada Rotalar” başlıklı bölge toplantısı, Karabük ve Rize’de yaptığı örnek çalışmalarla kültürel rotaların hazırlanmasına öncülük eden Merkez Valisi Nurullah Çakır’ın moderatörlüğünde yapıldı.

O GÜZELİM AHŞAP BİNALAR YOK EDİLİYOR
Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eski binaları yıkarak yok etmek ve o binaların yerine modern binaları ön plana çıkarma gibi bir cehalet dönenimin yaşandığının altını çizdi. Günümüzde artık o değerleri bulup çıkarmayı, adeta köklerimize ulaşmanın bir çabası olarak gören bir bilincin Anadolu’da yükseldiğini belirten Yılmaz, “Buna iftihar, gururla söylüyor ve inanıyorum. Başbakanımız her defasında kadim medeniyetleri ve uygarlığımızın ayak izlerini bulup ortaya çıkarmamız yönündeki çabalarımıza katkı vereceklerini söylüyor. Bu yönden de şehircilikle ilgili büyük çaba gösteriyor. Hacı Bayram Veli’nin sözü bir kitabesinde ‘İnsan taşla toprakla şehirler inşa etti. Ama taşla toprakla şehirle inşa ederken bir taraftan da insan kendini inşa etti’ şeklinde yer alıyor. Aslında bu kadim medeniyetlerin inşası sırasında insanlık bir taraftan kendini kültürünü, sanatını, edebiyatını geliştirdi, inşa etti” dedi.

YÖNETİCİLER OLARAK İŞİMİZ ZOR 
Başkan Yılmaz, 1965 ten başlayan, 2000 li yılların sonuna kadar geçen 35 yıl içerisinde köylerin boşaldığını belirterek şöyle konuştu: “Köylerimizdeki yerleşik nüfusun, ülke nüfusunun yüzde 30 u köylerde kaldı, yüzde 70 i şehirlere geldi. Bu kadar kısa sürede, 35 yıl içerisinde bu kadar büyük sosyolojik hadise ister istemez şehirlerimizi çirkinleştirdi. Şehirlerimizin içerisinde bulunduğu bu durum ister istemez böyle oldu. Bizler de bu dönemin, bu kadar büyük göç dalgasının altında inim inim inleyen şehirlerin bu dönemin yöneticileri olarak işimiz zor. Ama moralimizi bozmamamız lazım. Başarmamız için ülkemizde tarihsel bir fırsat var. Siyasi bir istikrar var, bir tek parti iktidarı var. Özellikle hakikaten siyaset olarak da şehirlerimiz içinde bulunduğu duruma yönelik bakış açısını geliştirmemiz ve hızlandırmamız, batı ülkelerinde geçen seviyeye bir anlayışa taşımamız için bir iradede var. Bu irade olduktan sonra başarmak için hiç bir neden yok diye düşünüyorum diye konuştu. 

MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR 
Köylerden kentlere gelip, kentleri çirkinleştiren, varoşları ve tarihi değerleri hırpalayan göç dalgasının bugünlerde başka bir şekle dönüştüğünü ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: O da şu, bu defa o köylerde terk edilmiş güzelim ahşap ata mirası olan mimari doku betonlaşıyor. Köylerde o güzelim ahşap binalar yok ediliyor. Görgüsüzce yarım yalak tuğla beton köy evleri yapılıyor, hiç köylerde tanık olmadığımız evler yapılıyor. Biz Samsun da bunu iş edindik kendimize. Yani kentsel yerleşimdeki planlamaya kadar köylerdeki inşaat endüstrisinin köyleri istila edişi ile ilgili olayda mücadele etmemiz gerektiği sorumluluğunu düşünüyoruz.”

Tokat Belediyesi’nin ev sahipliğindeki buluşmada, Tokat’ta yapılan kültürel mirası koruma çalışmaları yerinde incelenecek.

İHA 


EN ÇOK OKUNANLAR

Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

1 Ailesi tarafından kayıp ilanı verilen genç ölü bulundu

Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

2 Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

Gazi, şehit ve engelli aileleri akşam yemeğinde bir araya geldi

3 Gazi, şehit ve engelli aileleri akşam yemeğinde bir araya geldi

Kırşehir'de kaza 1 ölü

4 Kırşehir'de kaza 1 ölü

AK Parti Bursa ilçe başkanları belli oldu

5 AK Parti Bursa ilçe başkanları belli oldu

Kar yağışında mahsur kalan yavru köpeği itfaiye kurtardı

6 Kar yağışında mahsur kalan yavru köpeği itfaiye kurtardı

Şuhut, beyaza büründü

7 Şuhut, beyaza büründü

Sultangazi'de tütün kaçakçılarına dev operasyon

8 Sultangazi'de tütün kaçakçılarına dev operasyon

Eskişehir'in 'Geleneksel Kartopu Savaşları' başladı

9 Eskişehir'in 'Geleneksel Kartopu Savaşları' başladı

Pendik'te genç kız amcasının evinde ölü bulundu

10 Pendik'te genç kız amcasının evinde ölü bulundu