Ekonomide kadının adı yok

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Samsun Şube Başkanı Avukat Sevgi Çetin, ülke kalkınmasında kadınların önemsenmediğini belirterek, Kadınları ekonomiye katmayan bir ülke, gelişmiş ülkelerle aynı seviyeye gelmeyi umut edemez dedi\r\n

Ekonomide kadının adı yok
Ekonomide kadının gücünün arttırmak için kamuoyunda farkındalık yaratmaya çalıştıklarını kaydeden Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Samsun Şube Başkanı Avukat Sevgi Çetin, kadınların ekonomik kalkınmadaki rolünün önemsenmediğini söyledi.

ÖNEMSENMİYOR
1949 yılından beri kadın odaklı çalışmalar yaptıklarını belirten Çetin, Kadının ekonomideki gücünün artması için kamu oyunda farkındalık yaratmaya ve bu konuda yetkili kuruluşlara yön vermeye çalışıyoruz. Bu anlamda, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı nın Kalkınma Kurulu nda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu kurulda 100 üye var ama kadın odaklı çalışma yapan sadece iki STK var. Bunlardan biri bizim derneğimiz. Ülkemizde kadınların ekonomiye yaptığı katkı önemsenmiyor. Ancak kadınların ekonomik yaşama katılımı bir ülke için çok önemli. Kadınları ekonomik kalkınma içine almayan hiç bir ülke gelişmiş ülkelerle aynı seviyeye gelmeyi umut edemez. Nüfusu bizden çok daha az olan ülkeler kadın kaynaklarını çok iyi değerlendiriyor. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip Danimarka da kadınların istihdam oranı yüzde 71 iken, 77 milyon nüfusa sahip ülkemizde kadınların istihdam oranı yüzde 29,5 dur. Nüfusu bizim onda birimizden az olan bir ülkede kadınların çalışma hayatına katılımı oldukça fazla. Biz dernek olarak, kadınların hem karar mekanizmalarında hem de ekonomik hayatın içinde olabilmeleri için mutlaka desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz diye konuştu.

Ayşe KUŞCU


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

1 Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

Onur Eriş veda etti

2 Onur Eriş veda etti

Samsun'da taciz rezaleti! Öğrenci servisinde...

3 Samsun'da taciz rezaleti! Öğrenci servisinde...

Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

4 Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

5 Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

Samsun'da dev operasyon: 13 gözaltı

6 Samsun'da dev operasyon: 13 gözaltı

Samsun'da 'tarla sürme' kavgası: Yaralı sayısı arttı

7 Samsun'da 'tarla sürme' kavgası: Yaralı sayısı arttı

Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

8 Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

Ters yola giren kamyon dehşet saçtı!

9 Ters yola giren kamyon dehşet saçtı!

Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi

10 Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi