TÜTÜNDE ÜRETİM ARTTI

Samsun daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Necdet Çamaş, Türkiye’de 300 bin tondan 70 bin tona kadar düşen tütün üretiminde son 3 yılda yeniden artış görüldüğünü söyledi

TÜTÜNDE ÜRETİM ARTTI
OMÜ Bafra Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Necdet Çamaş, Türkiye’de çok ciddi tütün üretim potansiyeli olduğunu, Türk tütününün çok değerli olduğu belirtti. Dünyada yıllık 7 milyon ton tütün üretimi olduğunu dile getiren Prof.Dr. Çamaş, şöyle konuştu:

Dünyada Türk tipi olarak adlandırılan tütün üretimi 300 bin ton civarında. Türk tipi tütünün özelliği zor, kıraç ve kurak iklim şartlarında yetiştirilmesi, yapraklarının ve bitki boyunun küçük olması. Aromasının güzel ve güçlü olmasıdır. Güzel aroma ve içim kolaylığı verdiği için tütün harmanlarında ortalama yüzde 8-9 oranında kullanılır. Samsun’un Bafra İlçesi’ndeki tütünde Türkiye’deki en kaliteli tütünlerden birisi. Dünyaca bilinen bir kaliteye sahiptir.  

Türkiye’de 1980 li ,1990’yı yıllarda 280-300 bin ton tütün üretimi yapıldığını söyleyen Prof.Dr. Çamaş, şöyle devam etti:

4-5 yıl önce üretim 70 bin tona kadar düştü. 3 yıl önce yıl önce yeniden hareketlendi. 2013 yılında üretimimiz yaklaşık 90 bin ton oldu. Önceden Türkiye’de Tütün Tekeli Kanunu vardı ve bununla devlet son yaprak tütüne kadar almak zorundaydı. Ama 2002 yılında çıkan bir yasaya göre sigara fabrikaları özelleşti ve devlet tütün ve sanayinden tamamen çekilmiş oldu. Bugün de özel sektör sadece kendi istediği niteliklere sahip olan kaliteli tütünleri kendi piyasa şartlarını oluşturup belirlemek suretiyle alım gerçekleştiriyor. Bu belki faydalı anlamda olabilecek iyi üretici destekleyen kötü üreticinin tütününü yüzüne bakmayan bir yapı oluştu. Ama Türkiye tütün politikalarındaki temel esasını kaybetmiş oldu. Bu son 2-3 yıla kadar sürede üretim sürekli azaldı.  

Prof.Dr. Çamaş, 2010-11’de kilosu 8-9 TL olan tütünün 12 TL’ye çıktığını dile getirirken şöyle devam etti:

3 yıl önce yaşanan bu fiyat artışıyla beraber çiftçilerimiz yeniden tütün üretmeye başladı. Yüzde 35-40 oranında fiyat artışıyla çiftçi memnun edilmeye başlanıp böylece üretimde yeni bir artış seyri izlenmeye başlanmıştır. Küçük yapraklı Türk tütünü yetiştirmek oldukça zor ve meşakkatli. Tamamen insan emeğine dayalı bir üretim. İşçiliği çok pahalı. Maliyetlerin toplamına baktığımızda girdilerin tamamındaki artış çiftçiyi bu üretimden uzaklaştırdı. Bu uzaklaşmayla birlikte azalan üretim miktarı yeniden çiftçiyi teşvik etmek amacıyla özel sektörün yenilediği fiyat politikalarıyla tekrar ürün artışına dönüştürülmeye çalışıldı. Onun için son 3 yıldır ürün artışı kaydedildi. Devletin de tütün fonundan mutlak suretle üreticilere destek vermesi gerekir.  

TÜTÜNÜN YÜZDE 85 İ İHRAÇ EDİLİYOR

Türkiye’de üretilen tütünün yüzde 80-85’ini ihraç edildiğine dikkat çeken OMÜ Bafra Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Çamaş, Şuan ülkemizde 100 bin hektar alanda 90 bin ton üretim yapılıyor. Yaklaşık 600 milyon dolar civarında tütünden ihracatımız var. Türkiye’nin çok ciddi bir tütün üretme potansiyeli var. Ben inanıyorum ki teknolojik gelişmelerinde üretime dahil edilmesiyle tütünden 1.5 milyar dolarlık bir tarımsal ürün ihracat geliri elde edebiliriz dedi. 65 yaşında olan ve 45 yıldır tütün üretimi yapan çiftçi İsmail Özyürek, tütün fiyatlarının çok düşük olması nedeniyle üretimi azaltmak zorunda kaldıklarını dile getirerek, Daha önce 20 dönümde tütün üretimi yapıyordum. Bu yıl 30 dönüme çıkardım. Tütün fiyatlarında biraz artış oldu ama piyasa beklentisini yine altında kaldı. Fiyatın mutlaka artması lazım. Tarımsal girdilerin fiyatları çok yüksek. Şuandaki fiyatlar yeterli değil. Eğer fiyatlar yüksek olsa çiftçiler daha çok üretim yapar diye konuştu

DHA
EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da iş adamı intihar etti

1 Samsun'da iş adamı intihar etti

Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

2 Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

3 11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

İmparator'un isyanı

4 İmparator'un isyanı

Samsun'da fırtına dehşeti: 3 yaralı

5 Samsun'da fırtına dehşeti: 3 yaralı

Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

6 Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

7 Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

Erkam Reşmen geri dönüyor

8 Erkam Reşmen geri dönüyor

Samsun yolunda korkunç kaza!

9 Samsun yolunda korkunç kaza!

Samsun'da lise öğrencisine sınıfta bıçaklı saldırı

10 Samsun'da lise öğrencisine sınıfta bıçaklı saldırı