Spermleri dondurun

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Aşçı, kanser tedavisi görenleri uyararak, Radyasyon bölünen hücreleri bozuyor. Kanser tedavisi gören erkekler mutlaka spermlerini önceden dondurmalıdır

Spermleri dondurun
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Aşçı, kısırlık konusunda Türkiye de ve diğer ülkelerde hep kadının suçlandığını, bu suçlamalar nedeniyle kadınların önemli sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Prof. Dr. Aşçı, Bu nedenle erkeklerin eşlerinden boşandıkları da görülmüştür. Oysa kısırlık nedenlerini oluşturan etkenler erkekte de kadında da aynı oranındadır. Türkiye genelinde yüzde 15 kısırlık oranı vardır. Erkeklerde en sık kısırlık nedeni olarak biz, varikoseli (testis damarlarında genişleme- varisleşme) görüyoruz. Testisi etkileyen her ilaç kısırlığa yol açabilir. Bunların içerisinde antibiyotikler, kuvvet ve kas yapıcı ilaçlar, özellikle spor salonlarında alınan aminoasitler ile dışarıdan erkeklik hormonu alınması gibi durumlarda kısırlık kaçınılmaz olur. Bazı sporcuların dışarıdan aldığı maddeler kısırlık nedenidir  diye konuştu.

AŞÇI DAN TAVSİYELER
Kanser tedavisi gören erkeklerin mutlaka spermlerini dondurmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Aşçı açıklamasını şöyle sürdürdü: Radyasyon bölünen hücreleri bozuyor. Bu nedenle de testislerde sperm üretimi çok hızlı olduğu için sıkıntı yaratabiliyor. Kanser tedavisi gören erkekler mutlaka spermlerini önceden dondurmalıdır. Üniversitemizde spermler dondurulabiliyor. Bu tür hastalar tedavilerini olduktan sonra normal yoldan sperm çıkartamazlarsa dondurulmuş spermleriyle çocuk sahibi olabiliyorlar. Erkeklerde sperm sayısı çok düşük ya da yoksa, bu tarz hastalarımızı tüp bebeğe yönlendiriyoruz.

DHA 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

1 Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

2 10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

Yılport Samsunspor'dan Antalya planı

3 Yılport Samsunspor'dan Antalya planı

Samsun'da Hürriyet Mahallesi Muhtarı'ndan acı haber

4 Samsun'da Hürriyet Mahallesi Muhtarı'ndan acı haber

7'den 70'e Samsunspor

5 7'den 70'e Samsunspor

Dananın kuyruğu Sakarya'da kopacak

6 Dananın kuyruğu Sakarya'da kopacak

Samsun'da torbacılar adliyede

7 Samsun'da torbacılar adliyede

Samsun'da hırsızlığın böylesi!

8 Samsun'da hırsızlığın böylesi!

Profesörlerden kritik uyarı

9 Profesörlerden kritik uyarı

Görenler şaştı kaldı! Korku filminden çıkmış gibi...

10 Görenler şaştı kaldı! Korku filminden çıkmış gibi...