IŞİD 3 sınır kapısının kontrolünü ele geçirdi

IŞİD terör örgütünün, Irak hududundaki 3 sınır kapısını ele geçirdiği bildirildi. IŞİD in elindeki Bakuba ya bağlı El-Azim in kontrolü ise Irak ordusuna geçti.\r\n

IŞİD 3 sınır kapısının kontrolünü ele geçirdi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün, Irak ın Suriye ve Ürdün hududundaki 3 sınır kapısını ele geçirdiği bildirildi.

AA muhabirine konuşan Enbar vilayetine bağlı El-Kaim ilçesi Kaymakamı Ferhan Fetihan, IŞİD militanları, Irak ınSuriye sınırındaki El-Kaim ve El-Velid sınır kapıları ile Ürdün sınırındaki Taribil Sınır Kapısı nın kontrolünü ele geçirdi ve hendek kazarak hudut bölgelerinde konuşlandı dedi.

Öte yandan IŞİD militanlarının, Diyala da askerlerin boşalttığı 16. Piyade Tugayı na bağlı Birinci Bölük karargahının kontrolünü ele geçirdiği ifade edildi. 

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, herhangi bir direnişle karşılaşmayan militanlar, karargahtaki askeri araçları yaktı. Olayda ölen ya da yaralananın olmadığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, IŞİD in  Suriye veÜrdün sınırındaki El-Velid ve Taribil sınır kapılarını ele geçirdiği yönündeki haberler yalanlanmıştı.

Haberlerden büyük endişe duyuyoruz

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise Lüksemburg’daki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı ndan sonra düzenlenen basın toplantısında, Irak’taki durumu ve son gelişmeleri bölgeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yarın ele alacağını söyledi.

Ashton, “ Suriye veÜrdün sınırındaki bazı kontrol noktalarının Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kontrolüne geçtiğine yönelik haberlerden büyük endişe duyuyoruz” dedi.

AB dışişleri bakanlarının, Ukrayna konusunda aldığı kararları sıralayan Ashton, Ukrayna’daki şiddet sarmalının sona ermesini istiyoruz dedi.

Ashton, AB ile Ukrayna, Gürcistan ve Moldova arasında cuma günü imzalanacak Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (DCFTA) konusunda Rusya’nın bir şey yapmasını beklemediğini belirterek bu tür anlaşmaları imzalamanın ulusların egemen hakkı olduğunu ve Rusya’nın anlaşmaların imzalanmasını not edip gelecekte bu anlaşmalarla devam etmesini umduklarını söyledi.

Ashton, anlaşmalar konusundaki teknik görüşmelerin siyasi düzeyde sürdürülmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Telafer e hava saldırısı

Öte yandan, Türkmen aşiretlere bağlı silahlı grupların komutanlarından Haydar Ali Çolak, yaptığı açıklamada, ordunun, Telafer de IŞİD e ait mevzilere hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

Hava saldırısında ölen ve yaralanan olabileceğini ifade eden Çolak, kentteki bazı bölgelerde güvenlik güçleri ve onlara destek veren Türkmen aşiret milisleriyle IŞİD militanları arasında zaman zaman çatışmaların meydana geldiğini söyledi.

Öte yandan, Diyala Güvenlik Komitesi Başkanı Sadık el-Huseyni, ordunun IŞİD in elinde bulunan Bakuba kırsalındaki El-Azim semtinde kontrolü sağladığını ifade etti.

Huseyni, El-Azim deki çatışmalarda 6 IŞİD militanının öldürüldüğünü kaydetti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerininin yanı sıra Enbar ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçelerini de ele geçirmişti. Çatışmalar dolayısıyla yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kaldı.

IŞİD in saldırısında hayatını kaybeden 15 Türkmen defnedildi

IŞİD in Beşir köyüne düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden 15 Türkmen e ait cesetler, Kerkük ün Tazehurmatu nahiyesinde toprağa verildi. 

Cesetler, Kerkük Azadi Hastanesi morgundaki işlemlerin ardından ambulanslarla Tazehurmatu merkezindeki Şehitler Mezarlığı na getirildi. Burada düzenlenen cenaze törenine yüzlerce Türkmen katıldı. Kılınan cenaze namazı ve okunan duaların ardından 15 cenaze, yan yana defnedildi. Tören sırasında ölenlerin yakınları gözyaşları döktü. Bazı Türkmen vatandaşlar, terörü lanetleyen sloganlar attı. Cenazeler defnedilirken peşmerge ve silahlı Türkmenlerin, çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. 

Türkmen köyü olarak bilinen Beşir, Kerkük ün 20 kilometre güneyinde bulunuyor. IŞİD, Beşir i ele geçirdikten sonra çatışma esnasında hayatını kaybeden 15 Türkmene ait cesetleri, ailelerine vermek istemedi. Bazı aşiretlerin devreye girerek, IŞİD i ikna etmesi sonucu cesetler, dün Beşir köyünden alınarak Kerkük e getirilmişti. Ölen yakınlarının kimliğini tespit için Azadi Hastanesi morguna gelen aileler, bazı cesetlerin yanma nedeniyle tanınmaz halde olduğunu ifade etti.


EN ÇOK OKUNANLAR