Şiddetin nedeni: Göç

Samsun Soroptimist Kulübü İş ve Meslek Kadınları Derneği nin İletişim Semineri nde İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hale Torun, En fazla şiddet, kırsal kesimde, köylerde değil; köy ve kasabasından kente göçmüş ama bu modern hayata kadın

Şiddetin nedeni: Göç
Samsun Barosu Lokali nde, Samsun Soroptimist Kulübü İş ve Meslek Kadınları Derneği tarafından organize edilen, Şiddetsiz Toplum Hakkımız Projesi kapsamında üçüncüsü düzenlenen İletişim Semineri ne konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hale Torun katıldı. 
Torun, psikoloji ve iletişim alanında çok sayıda kişilerarası araştırma yapıldığını hatırlatarak, Ancak, elektronik iletişim çağında insanların iletişim ihtiyaçlarını giderme etkileri araştırılırken, fiziksel ortamda kişilerarası iletişimin ne yönde gerçekleştiği, konunun önemini sürdürmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kişilerarası iletişim konusunda hala önem arz etmektedir. Şiddet suçlarının pek çoğunda psikolojik yöntemler öncelikli olarak karşısındaki kişiye kabul ettirmekle ve kabul görmekle ilgilidir diye konuştu. 

ŞİDDET KIRSALDA DEĞİL
Psikolojik ya da fiziki şiddeti dillendirmenin kırsalda ayıp olmadığını kaydeden Torun, Kentte eğitimli, çalışan bir kadın kolay kolay şiddet gördüğünü açıklamaz, kendine yakıştıramaz, ailesinden ve arkadaşlarından gizler. Bu nedenle erkeklere cesaret gelir ve medyaya da sonuçları yansıyan okumuş, yazmış, modern görünüşlü adamların kıskançlık ya da eski eşinin reddetmesi cinayetlerine şaşırız. Aslında en fazla şiddet, kırsal kesimde, köylerde değil, köy ve kasabasından kente göçmüş ama bu modern hayata kadın kadar adapte olamamış erkeklerden geliyor. Kırsal kesimde kadın geleneksel yapının dışına çıkmadığından haksızlığa uğrasa da tepkilerini gösteremiyor. Bu gibi çevrelerde aileden ve toplumdan dışlanma korkusu biraz da erkeği şiddetten alıkoyuyor şeklinde konuştu.

Bayram OK 


EN ÇOK OKUNANLAR

Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

1 Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

2 MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

3 AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

4 Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

5 Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

6 TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

7 Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

8 Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

9 Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı

10 İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı