‘Eve dönüş‘ paketi meclis yolunda

Çözüm sürecini hızlandıracak eve dönüş paketi tatilden önce Meclis ten geçecek.\r\n

‘Eve dönüş‘ paketi meclis yolunda
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın, çocukları PKK tarafından kaçırılan anne-babalara açıkladığı ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ın da İmzalar tamamlandı dediği paket için gözler Meclis e odaklandı. Çözüm süreci için atılacak adımları yasal zemine oturtacak olan paketin, eve dönüş e imkan sağlayacak maddelerle birlikte yasalaştırılması planlanıyor. Ramazan ayında TBMM tatile girmeden çıkarılacak paketle birlikte çifte bayram yaşatılacak.  
BİRİNCİ HEDEF: YASAL ÇERÇEVE 
Oslo görüşmeleri nedeniyle, MİT Müsteşarı Hakan Fidan başta olmak üzere, çözüm sürecinin ilk aşamasını yürüten devlet yetkilileri için takibat başlatılmış ve sürecin sekteye uğraması son anda engellenmişti. Sürecin ikinci aşamasında ön planda bulunacak siyasetçi ve siviller için yasal çerçeve oluşturulacak. Akşam dan Hakkı Kurban ın haberine göre, HDP liler dahil, bu süreçte rol üstlenerek Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi nin hayata geçmesini sağlayacak kişilerin takibata uğrayarak ceza almalarının önüne geçilecek. 
İşte atılacak adımlar:
ETKİN PİŞMANLIĞA RÖTUŞ
- TCK nın 220 nci maddesindeki Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve 221 inci maddesindeki Etkin pişmanlık konularında rötuş yapılacak. Örgütte olmasına rağmen, şiddete bulaşmamış olanlar takibata uğramadan eve dönebilecek. 
YÖNETİCİLER KAPSAM DIŞI KALIYOR
Örgütün silahlı eylemlerine aktif olarak katıldıkları tespit edilen ve kovuşturmaya uğrayanlar ile yöneticiler kapsam dışı olacak. 
ÖRGÜT ÜYELİĞİNE AYRI CEZA YOK
PKK ya üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlediği anlaşılan veya yardım suçu işleyenlere, ayrıca üyelik ten ceza verilmeyecek. 
AKİL LERE YASAL KORUMA
Başta akil insanlar ve çözüm sürecinde rol üstlenen siyasetçiler olmak üzere, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi ni uygulayan isimler idari ve cezai takibata uğramayacak. Bununla ilgili yapılan tanımlama da düzenlemede yer alıyor. 
 HASTAYA DENETİMLİ SERBESTLİK
Şiddete karışmamış olmasına rağmen, dava açılmış ancak hüküm verilmemiş olanlarla hasta mahkumlar da şartlı serbest kalacak. Denetimli serbestlik uygulamasının hasta PKK lılar için uygulanması gündemde. 
KAÇIRILANA ESNEKLİK
Dağa kaçırılarak örgüt tarafından çatışmaya girmeye zorlananlar, örgüt üyesi olarak ceza almayacak. 
GENEL KURUL DA GENİŞLETİLEBİLİR
Hükümet, Köşk seçimleri nedeniyle sürecin aksamaması için eve dönüş ün önündeki psikolojik ve yasal engelleri kaldırma hedefinde. Bu kapsamda paket, Ramazan ayı başında yasalaştırılacak. Dağdaki PKK lıların yanı sıra, cezaevinde bulunan bazı tutukluların da serbest kalarak Ramazan Bayramı nı evde geçirmeleri söz konusu olabilecek. 7 maddelik düzenleme, Meclis te komisyon ve Genel Kurul aşamalarında gelecek önerilere göre genişletilebilecek.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü

1 Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü

Elektrikli sobadan çıkan yangın evi kullanılamaz hale getirdi

2 Elektrikli sobadan çıkan yangın evi kullanılamaz hale getirdi

Yaşlı çift ölü olarak bulundu

3 Yaşlı çift ölü olarak bulundu

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

4 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Hırsız girdiği minibüsün sahibi olan 2 kardeşi bıçakladı

5 Hırsız girdiği minibüsün sahibi olan 2 kardeşi bıçakladı

Kaynanası yüzünden kendini yakmaya kalktı

6 Kaynanası yüzünden kendini yakmaya kalktı

Bursa'nın 2019 bütçesi 2 milyar 550 milyon TL

7 Bursa'nın 2019 bütçesi 2 milyar 550 milyon TL

Fildişi Büyükelçisi Haber Medya'da

8 Fildişi Büyükelçisi Haber Medya'da

Ersan Aksu'dan İlkadım'a adil yönetim sözü

9 Ersan Aksu'dan İlkadım'a adil yönetim sözü

Samsun sahilleriyle zenginleşecek

10 Samsun sahilleriyle zenginleşecek