GÜNDEMDEKİ LİSEYE 2. DAVA

SAMSUN’da Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi nin bulunduğu arsaya 10 bin kişilik bir cami yapılmak istenmesine tepki gösteren öğrenciler, veliler ve kentteki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul binası önünde 13 gündür gece gündüz nöbet

GÜNDEMDEKİ LİSEYE 2. DAVA
Samsun un Müftülüğü, merkez Atakum İlçesi nin sahil kesiminde 30 dönüm üzerine kurulu 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip Samsun Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi nin bulunduğu yere 10 bin kişilik cami yapılması için geçen yıl çalışma başlattı. Müftülük, Türkiye de sadece 6 tane bulunan okulun yer aldığı alana cami yapılmasını isteyerek Valiliğe dilekçe ile başvurdu. Bunun üzerine İl Milli Müdürlüğü bakanlığa yazı yazarak konuyla ilgili görüş talep etti. Bakanlıktan gelen olumlu yanıtı üzerine, geçen yıl 12 Temmuz’da Büyükşehir Belediye Meclisi nde yapılan nazım imar planı değişikliğiyle okul alanı kullanımı, cami yapımı için dini tesis alanı kullanımına dönüştürüldü. Alan, Milli Eğitim Bakanlığı ndan Milli Emlak Genel Müdürlüğü ne ardından da Diyanet İşleri Başkanlığı na devredildi. 

Bunun üzerine Okul Aile Birliği, geçen yıl 30 Ağustos ta imar plan değişikliğinin iptali için Samsun 1’inci İdare Mahkemesi ne davası açtı. Adli süreç devam ederken İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçen 31 Ocak da okula gönderilen yazıda yarı yıl talilinde okulun boşaltılarak Gelemen Yatılı Bölge Ortaokulu binasına taşınması istendi. Okulda eğitim gören 300 öğrencinin velisi bu isteğe tepki gösterdi. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından taşınma kararı, eğitim yılı sonuna ertelendi.

2013- 2014 eğitim- öğretim dönemi karne törenin ardından okulun kapatılmasına tepki gösteren öğrenciler, velileri, kentteki bazı sivil toplum kuruluşu ve eğitim sendikalarının temsilcileri okul binası önünde eylem yapmaya başladı. Okul girişine çadır kurarak 24 saat nöbet tutmaya başlandı. Öğrenciler de okul duvarına, Okuluma dokunma, ağacıma kıyma yazılı pankart astı. Polis ekipleri de okul bahçesi içinde beklemeye başladı. Gece gündüz okul nöbeti tutan öğrenciler ve velileri eylemi 13’üncü gününe ulaştı. 

İKİNCİ DAVA AÇILACAK

Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gürpınar, eğitim yılının sona ermesine 15 gün kala İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı gönderdiğini ve eğitim dönemi sonuna bırakılan taşınma işleminin durdurulmasını talep ettiğini belirterek, Karne töreninden iki gün önce bana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen yazıda okulumuzun 2013- 2014 eğitim- öğretim yılı sonunda taşınmasının planlandığı bildirildi. Şu an okul önünde başlattığımız nöbetimiz devam ediyor. Bunun yanı sıra ikinci bir davanın hazırlığını yaptık. İmar düzenlemesiyle ilgili açtığımız davanın yanında, şimdi okulun taşınma işleminin iptali için yürütmeyi durdurma talebiyle Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açacağız. Evrak hazırlıklarımız tamamlanmak üzere. Cuma günü avukatımız gerekli başvuruyu yapacak. Taşınma işleminin durdurulması için yargı sürecini de bu şekilde başlatmış olacağız dedi. 

Gürpınar, haklı mücadelelerini yetkililerin de kabul etmesini istediklerini söyleyerek, Okulumuzu taşımak istedikleri Gelemen Yatılı Bölge Ortaokulu binasının kapasitesinin Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi’ni karışlayacak durumda değil. Fiziki şartları uygun değil. Neden bu kadar köklü ve iyi kalitede eğitim veren bir okul yerine cami yapılması için taşınmak isteniyor anlamamız mümkün değil” diye konuştu. 

TÜRKİYE DEKİ 6 OKULDAN BİRİ

Samsun da 48 yıl önce hizmete giren okulda 26 öğretmen ve 300 öğrenci bulunuyor. Okula her yıl ortalama 30 öğrenci il dışından geliyor. Türkiye deki 6 Tarım Meslek Lisesi nden birisi olan okulda, okul binasının yanı sıra 110 öğrenci kapasiteli yurt binası, kütüphane, halı saha, çim saha, laboratuvarlar, 11 lojman, spor salonu, kütüphane, konferans salonu ve çeşitli idari binalar bulunuyor. 
İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

1 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

2 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

3 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

4 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

5 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

6 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

7 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

8 Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

9 Kotasız internet tarifeleri açıklandı! İşte yeni fiyatlar

CHP ve İYİ Parti anlaştı! Samsun adayı İYİ Partili olacak

10 CHP ve İYİ Parti anlaştı! Samsun adayı İYİ Partili olacak