Sözel şiddet ilk sırada

Samsun da Jandarma Genel Komutanlığı nca yürütülen Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi kapsamında çalıştay düzenlendi. Çalıştayda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, Samsun da kadına yönelik şiddette ilk sırayı sözel şiddetin aldığını söyledi\r\n

Sözel şiddet ilk sırada
Jandarma Genel Komutanlığı ile Avrupa Birliği (AB), kadına yönelik şiddet konusunda ortak hazırlanan proje kapsamında, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi semineri Grand Amisos Hotel de yapıldı. Çalıştaya Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ufuk Ekinci,  Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Emniyet müdürü Vedat Yauz,İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Demirezen,Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Canan Soğukpınar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, jandarma ve polisler katıldı. 

İLK SIRADA EŞLER
Vali Hüseyin Aksoy, şiddetin kabul veya izah edilebilir bir tarafının olmadığını belirterek, Ancak maalesef toplum içerisinde ağırlıklı olarak kadınlarımız olmak üzere, şiddetin var olduğunu da görüyoruz. Bunu önlemek ve daha az sayıya indirmek ve hatta ortadan kaldırmak için birçok kuruluşumuzun çalışmaları var. Samsun da nüfusumuz 1 milyon 261 bin 810 dur. Bunun yüzde 50.59 kadın nüfus oluşturmaktadır. Türkiye geneline bakıldığında erkek nüfus daha fazla olmasına rağmen Samsun un da içinde bulunduğu 31 ilde kadın nüfus daha fazladır. Şiddet uygulayan kişi ile uyguladığı kişi arasındaki yakınlık derecesine bakıldığında, yüzde 48.76 kısmı eşler, yüzde 24.23 ile arkadaş veya sevgili tarafından şiddet uygulandığını görüyoruz. 4 bin 127 şiddet olayı tespit edilmiş, bunun bin 391 i sözel şiddet olmak üzere ilk sırada yer almaktadır. Bunu bin 340 fiziksel şiddet, 810 ile psikolojik şiddet takip etmektedir. Mahkeme kararı ile koruyucu kararlar mülkü amir tarafından verilen kararın 543 dür. Bunun 22 si erkek, 521 ini ise kadınlar oluşturmaktadır. Kadına şiddet konusu toplumsal duyarlılığın daha iyi bir noktaya gelmesiyle son bulacak bir konudur diye konuştu.

JANDARMA ŞİDDETİN KARŞISINDA
İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Demirezen ise, sahip olunan güç ve kudretin, başka bir insana ya da gruba karşı uygulanması olan şiddet, sağlıklı bir toplumun oluşmasının önündeki en önemli engellerden birisi olduğunu söyleyerek, Bir başka varlık üzerinde mutlak denetim isteği ve bir başka varlığa oranla mutlak güçlülük deneyimi, özellikle gerçek yaşamda üretkenlikten ve sevinçten uzak olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Şiddet asla hayatın bir parçası değildir. Kadına yönelik şiddet, toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile önlenebilir. Jandarma kadına yönelik şiddetin karşısındadır. Şiddetle mücadele hepimizin ortak görevidir ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Vali Aksoy, çatılıştay afişini imzaladı. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından, Ceza Muhakemesi kanunana dayalı olarak eşe karşı şiddet kararlarının infazında kullanılan GPS takip sistemi tanıldı.

Bayram OK  


EN ÇOK OKUNANLAR

Sakarya'da rekor kırıldı

1 Sakarya'da rekor kırıldı

Hayati Tekin sahaya iniyor

2 Hayati Tekin sahaya iniyor

Samsunspor taraftarları akın etti...

3 Samsunspor taraftarları akın etti...

TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

4 TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

Tekin, adaylık için istişarede

5 Tekin, adaylık için istişarede

Samsun'da yaralı genç şoka girdi

6 Samsun'da yaralı genç şoka girdi

Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

7 Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

8 Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

9 Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

Samsunlular dikkat! Son 14 gün!

10 Samsunlular dikkat! Son 14 gün!