ANNESİNİN ORGANLARINI BAĞIŞLADI

Tokat ın Turhal ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 67 yaşındaki Semiha Uyar ın organları Kanada dan gelen oğlu tarafından bağışlandı. \r\n

ANNESİNİN ORGANLARINI BAĞIŞLADI
Turhal ilçesinde yalnız yaşayan bir çocuk annesi Semiha Uyar, geçtiğimiz pazartesi günü evinde beyin kanaması geçirince komşuları tarafından Kazova Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ancak üç gün boyunca yoğun bakım ünitesinde tutulan Uyar ın akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Annesinin hastaneye kaldırılmasının ardından Kanada dan Turhal a gelen oğlu Sait Uyar, doktorların önerisiyle organlarının bağışlamasını kabul etti. 

Ailenin rızası üzerine Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi ne haber verildi. Erzurum dan Sağlık Bakanlığı na ait ambulans helikopter ile Tokat havaalanına inen uzman ekipler yaklaşık 4 saat süren operasyonun ardından kadının organlarını aldı. Organlardan böbreğin biri ambulansla Samsun a, diğer böbrek ile karaciğer ise ambulans uçakla ile Erzurum da organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere götürüldü. 

ANNEMİN ORGANLARI BİRİLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜR 

Organ bağışı için aileye teşekkür eden Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Gerçekten Türkiye ye örnek olabilecek önemli bir bağışta bulundular. Bu herkesin yapabileceği bir iş değil, ama toplumumuzda bunun yaygınlaşması lazım. Çünkü 25 bin böbrek bekleyen, 2 bin karaciğer bekleyen hasta var. Bu organın tek bir kaynağı var oda insan. Sadece insandan alabiliyoruz biz bunu. Onun için gerçekten Türkiye ye örnek bir davranışta bulundular. Bu insanların eli öpülecek diye düşünüyorum dedi. 

Annesini kaybeden Sait Uyar ise, 11 bin kilometre uzaklıktan ilçeye geldiğini söyleyerek şöyle konuştu: Sağ olsun hocalarımız annemi benim için beklettiler. Annemin vefatı beni çok üzdü. Yalnız biliyorum Türkiye de karaciğer hastası, kalp hastası olan insanlar var. Onlar bizim insanlarımız. Birbirimizi sevmeliyiz artık. İnşallah annemin karaciğeri, böbrekleri bir yerlerde birilerine hayırlı olur, onların yüzünü güldürür. Bu arada Turhal da ilk kez bir kişinin organlarının bağışlandığı belirtildi. 

DHAEN ÇOK OKUNANLAR

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

1 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

2 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

3 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

4 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

5 Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

Samsun Büyükşehirden şehide vefa

6 Samsun Büyükşehirden şehide vefa

Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'

7 Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'

Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü

8 Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü

Taner Taşkın: 'Liderlik için kazanacağız'

9 Taner Taşkın: 'Liderlik için kazanacağız'

Ersan Aksu'dan İlkadım'a adil yönetim sözü

10 Ersan Aksu'dan İlkadım'a adil yönetim sözü