ORDU’YA DEV PROJE

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Ordu Atıksu Arıtma Tesisi düzenlenen törenle hizmete girdi.

ORDU’YA DEV PROJE
Durugöl Mahallesi’nde bulunan tesisin açılış törenine Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Zorluoğlu, Avrupa Komisyonu Yetkilisi-AB Delegasyonu Argiriyos Piesiotis, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük, Ordu Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler ve vatandaşlar katıldı.

“ÇEVRE KONUSUNDA MODEL BİR İL OLACAĞIZ”
Açılış töreninde ilk konuşmayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yaptı. Başkan Yılmaz konuşmasında temiz çevreye vurgu yaparken, “Ordu inşallah yaşanabilir, çevresiyle uyumlu, Türkiye’de çevre sağlığı ve su arıtma anlamında model gösterilen bir Büyükşehir ve Belediye olur” dedi.
Başkan Enver Yılmaz konuşmasını söyle sürdürdü: “Altınordu ilçemizin mahalleleriyle birlikte inşallah atıksu arıtması ile ilgili hiçbir sorunu biz önümüzdeki dönemlere taşımamış oluyoruz. Bu aşamadan sonrada Avrupa Birliği fonlarından sonuna kadar faydalanma konusunda teknik birimimiz, Büyükşehir bünyesinde oluşturulan birimimiz çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah yaşanabilir, çevresiyle uyumlu, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere onun kriterlerine sonuna kadar uyan, çevresinde ve Türkiye’de çevre sağlığı ve su arıtma anlamında model gösterilen bir Büyükşehir ve Belediye olur. Bu temenniler içinde ve bu irade içinde çalışacağız. Buna yönelik devletimizin, hükümetimizin, Çevre Şehircilik Bakanlığımızın, Valiliğimizin desteğini sonuna kadar hep yanımızda bildik, yanımızda gördük, bundan sonrada o desteğin yanımızda olacağı bilinci içindeyiz.”

“BU PROJE İLE ÇEVRE KORUNACAK”
AB Delegasyonu Argiriyos Piesiotis de bu proje vesilesiyle Karadeniz bölgesinde yaşayan milyonlarca insanın sağlığını koruyacaklarını belirterek, “Şunu söylemekten gurur duyuyorum. Avrupa Birliği bu projeyi 20 milyon Euro ile hibe desteği vermek sureti ile desteklemiştir. Biz bu projeyi destekliyoruz. Çünkü böylelikle Türkiye çevre alanında daha yüksek seviyede bir korumaya sahip olacak. Aynı zamanda Avrupa Birliğinin ilgili direktifleri ile uyumluluk sağlanacak. Böylelikle Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılım süreci hızlandırılacaktır. Aynı zamanda bizim için bu projenin atıksu arıtma hizmetlerini Ordu da yaşayan 200 bin vatandaş için geliştirecek olması çok büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda bu proje ile kara deniz bölgesi ve Karadeniz’in kendisi de korunacaktır ki Karadeniz çok hassas bir bölgedir. Böylelikle biz bu proje vesilesiyle Karadeniz bölgesinde yaşayan milyonlarca insanın sağlığını koruyacağız. Bu insanlar hem Türkiye’de hem de diğer ülkeler de yaşayan insanlar. Türkiye çok çeşitli politika alanlarında ki; bu politika alanlarına su ve atıksu alanları da dahildir, çok çeşitli ve önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Tabi ki bu çabaların sürdürülmesi gerekir. Ve biz Türkiye’nin bu alanda Avrupa Birliği müktesebatı ve çevre ile ilgili mevzuatı üstlenmesini destekliyoruz. Ve tabi ki bu üstlenilen mevzuatın etkili bir şekilde uygulanması da bu anlamda kilit önem taşıyor” ifadelerini kullandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Murat Zorluoğlu da Türkiye’nin hızlı şehirleşmeyle birlikte çarpık yapılaşmaya neden olduğunu, bir taraftan da doğal kaynakların ölçüsüz kullanılmasına ve ciddi çevre kirliliğine neden olduğunu vurguladı.

“DENİZE KİRLİ SU AKMAYACAK”
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise yaptığı konuşmada açılış töreninin göreve başladığı günlere rast gelmesinin kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, “İnsanlar para kazanmak için sağlıklarını kaybederler, sağlıklarını kaybedince de kazandıkları paraları geri harcarlar. Ama sağlığı kazanmakta korumaktan daha güçtür. Bu anlamda zararın neresinden dönersek kardır hesabıyla her türlü atık ve artığı doğaya deşarj ederken tamamen zararsız hale getirmemiz lazım. Su gibi çok önemli bir materyalimizi çok kullanıp, hiç faydalanmadan kirletip doğaya deşarj ediyoruz. İnşallah bu Atık Su Arıtma Tesisi Avrupa Birliği nin de desteğiyle çalışır durumda tutulursa artık Karadeniz’imize Ordu ilimizden kirli bir su akmayacak. Bundan balıklar, diğer canlılar, balık yiyen insanlarımız zarar görmeyecek” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile tesisin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından protokol üyeleri ve davetliler Atıksu Arıtma Tesisini yerinde inceleyerek yetkililerden bilgiler aldı.

ALTINORDU’NUN KANALİZASYONUNU ARITACAK
IPA Çevre Operasyonel programı kapsamında yapılan Ordu Atık su Arıtma Tesisi projesi, Türkiye’nin AB’ye girişini hızlandırmak ve Karadeniz’i atık suyun etkilerinden korumak amacıyla hayata geçirildi. 2025 yılında 213 bin nüfusa, 2045 yılında da 287 bin nüfusa hizmet verecek olan tesisin 25 milyon 635 bin Avro olan proje bütçesinin yüzde 85’ini Avrupa Birliği, yüzde 6’ sını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’ unu da Ordu Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. Tesis, gelecekte 287 bin nüfusa hizmet verecek ve Altınordu ilçesinin daha önce köy olan ve bugün mahalle olarak tescillenen tüm alanın tamamının kanalizasyonunu arıtabilecek.
İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

1 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

2 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

3 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

4 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

5 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

6 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

7 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

8 Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

9 Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

Şehit Emniyet Müdürüne son görev

10 Şehit Emniyet Müdürüne son görev