4-C lilere kadro masada

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, 4-C lilerin kadroya geçirilmesi konusunda iki bakanlık arasında bir çalışma yürütülüyor dedi.\r\n

4-C lilere kadro masada
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu nda, torba tasarının görüşmeleri devam ediyor.
Bakan Işık, tasarının görüşmelerinde 4-C li çalışan işçilerle ilgili açıklama yaptı. 
4-C ile ilgili düzenleme 2004 yılında geldiğinde çalışma sürelerinin, yılda 10 ay olduğunu belirten Işık, şöyle konuştu:
İlkokul mezunu 420 TL, lise mezunu 476, yükseköğretim mezunu 532 TL alıyordu. Bu işçilerin yıllık izin gibi hiç bir hakları yoktu. Özelleştirmeden sonraki bütün işçiler isterse 4-C güvencesine kavuşuyor. Aslında 4-C bir güvencedir. 4-C yi pozisyon olarak, güvence görmek lazım. Çünkü bu arkadaşlarımız işçi statüsünde çalışıyorlar. Bugün geldiğimiz noktada 10 ay çalışma süresi, 11 ay 28 güne çıktı. Yılda senelik izin hakkı ve ücreti geldi. İşinin sonlandırılması durumunda tazminat geldi. 420 TL olan maaş bin 545 TL ye, 476 TL olan maaş bin 657 TL ye, 532 TL olan maaş bin 767 ye çıktı.
Bu gelinen mesafeyi yeterli görmeyeceklerini vurgulayan Işık, Görürsek hata yaparız. Ama bugün gelinen nokta iyi bir nokta. Ama yarın daha iyi olması için çalışacağız dedi. Işık, 4-C lilerin kadroya geçirilmesi konusunda iki bakanlık arasında bir çalışma yürütüldüğünü ancak henüz hükümet görüşü oluşmadığını ifade ederek, Bunları çözmek durumundayız. Bana göre en temel çözüm, Anayasa dan başlamak üzere, mutlaka iş hayatını, işçisiyle işvereniyle, diğer paydaşlarıyla yeni bir anlayışla yeniden düzenlemektir dedi.
Maliye Bakanı nın olmaması tartışıldı

Tasarının, devletin başta vergi olmak üzere, bazı alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören 71. maddesinin görüşmelerinde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek in olmaması tartışıldı.
CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, tasarının 71. maddesinin vergi afları ile ilgili olduğunu belirterek, Bu konu Maliye Bakanlığı nı ilgilendiriyor ama burada Maliye Bakanı yok, Sayın Fikri Işık var. Komisyonda Maliye Bakanı nın olması gerekiyor. Bu maddeleri atlayalım gelince görüşelim. Maliye Bakanı buraya gelmediği için, bakan burada bulunmak istemiyor, bu düzenlemeye karşı çıkıyor gibi bir algı oluşuyor değerlendirmesinde bulundu.
Komisyon Başkanı Recai Berber, tasarının görüşmelerinde Hükümeti herhangi bir bakanın temsil edebileceğini söyledi. 
CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, maddeye ilişkin eleştirileri dile getirerek, Bu maddeyle 17 Aralık süreci vergi yönünden kapatılmak isteniyor. Maliye Bakanı gelmiyorsa, 17 Aralık ın izlerini silmek istemiyor demektir dedi.
AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek in burada bulunmasına gerek olmadığını, Fikri Işık ın da hükümeti temsil edebileceğini söyledi.
Bakan Fikri Işık, bu maddedeki düzenlemenin teklif olarak geldiğini ve gelen teklifle ilgili hükümetin bir görüşü olduğunu belirterek, Bu görüşü ha Maliye Bakanı ha Sanayi Bakanı ifade eder, sonuçta bu Hükümetin görüşüdür dedi.
Düzenlemenin af düzenlemesi olmadığına dikkati çeken Işık, şunları kaydetti:
Bu, bir af değildir, af dediğiniz kesinleşmiş bir kamu alacağından hükümetin vazgeçmesidir. Burada sadece kesinleşmemiş vergi cezaları ile ilgili bir düzenleme var, kesinleşmiş hiçbir vergi affedilmiyor, kesinleşmiş hiçbir alacaktan vazgeçilmiyor. Vergi tahakkuk etmiş ve zamanında ödenmediği için üzerine gecikme faizi gelmiş ve bu ceza da altından kalkılamaz bir hale gelmiş. Biz cezanın aslından vazgeçmemek kaydıyla bunu yapılandırıyoruz. Böylece hem kamu kayba uğramayacak hem de milyonlarca vatandaşımız devletle sorunlu olma noktasından çıkacak. Gelin vergi noktasında, mali barış noktasında daha güzel bir ortam oluşturalım. Tahakkuk etmiş devletin alacağından hiç bir şekilde vazgeçilmiyor, yeniden yapılandırma yapılıyor.
CHP li Kuşoğlu nun 17 Aralık vergi yönünden kapatılmak isteniyor sözlerine yanıt veren Işık, Burada haksızlık var. Eğer biz düzenlemeye kesinleşmiş alacakları koysaydık, sizin şüphelerinizde bir haklılık olabilirdi ama burada sadece kesinleşmemiş alacaklar var. 17 Aralık ın üzerinden de 6 ay geçti, 6 ayda kesinleşen alacak olmaz dedi.
Fikri Işık, bütün partiler döneminde bu tip yeniden yapılandırmaların yapıldığını söyledi.
Tasarının görüşmeleri komisyonda devam ediyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

1 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

2 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

3 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

4 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

5 Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

6 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

7 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

8 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Şehit Emniyet Müdürüne son görev

9 Şehit Emniyet Müdürüne son görev

Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'

10 Ahmet Altın: 'Şampiyonluğu istiyorum'