BU TESİS TÜRKİYE’DE TEK

Avrupa’da sayılı olan, Türkiye’de eşi ve benzeri bulunmayan Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı, engelli vatandaşların umut kaynağı olmaya devam ediyor.

BU TESİS TÜRKİYE’DE TEK
Doğupark alanında bulunan ve 7 milyon liralık yatırımla Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’na, Avrupa ve Türkiye’den engelli vatandaşlar akın ediyor. Engellilerin yaşam kalitesini arttırmak, engelleri yüzünden tatil imkanı bulamayan çocuklar ve ailelerine ücretsiz tatil imkanı sağlayan Mavi Işıklar Kampı, Avrupa’nın birçok ülkesine örnek oluyor.
Almanya’da yaşadığı dönemde 2008 yılında ailesi birlikte iznini kullanmak için karayolu ile Türkiye’ye gelirken Bulgaristan’da trafik kazası geçirip C3 kırığı oluşan Şahine Borman’ın göğüsten aşağısı felçli oldu. Bir süre tedavisini Almanya’da sürdüren, daha sonra Türkiye’ye ailesi ile tatile gelen Şahine Borman, Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nı öğrendi. Tatile geldiği Samsun’da kampa katılan Şahine Borman, buraya hayran kaldı. Bunun üzerine Almanya’da ikamet eden gurbetçi aile Şahine Borman için kesin dönüş yaptı.
Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampında olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren 60 yaşındaki Şahine Borman, “Buradaki rahatlık Almanya’da yok. Engelliler için burası çok güzel. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun” dedi.
Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi Kampı’nın Başbakanlık ödülü almış çok özel projelerden bir tanesi olduğunu söyleyen Tesis Sorumlusu Güngör Doğanay, “Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığımız bünyesinde tamamıyla kendi imkanlarımızla projelendirdiğimiz ve hayata geçirdiğimiz çok önemli projelerden birisidir. Konaklamalarımızda sadece yemek ücreti talep ediliyor. Bunların haricinde içeride kullanılabilir olan bütün alanlar tamamıyla ücretsiz ve engellilerimize açık alandır. Havuzumuz 154 cm yükseklikte olup, 250 m2’lik bir alana sahiptir. Bunun içerisinde 2 tane uzman beden eğitimi mezunumuz ve aynı zamanda engeliler üzerine ihtisas yapmış biri bay, biri bayan olmak eğitmenimiz görev yapmaktadır. 3 adet asansörümüz bulunmakta olup, spastik veya suya hiç giremeyen, vücudunun hiçbir uzuvlarını kullanamayan engelli vatandaşlarımızı rahat bir şekilde suya girmeleri sağlanıyor. 2013 yılında faaliyete giren, henüz bir yaşına girmiş olmasına rağmen ülkemizin ve dünyanın çok farklı ülkelerinden kampımıza misafir gelmektedir. Türkiye’de ilk olan bu uygulamayı bütün engelli vatandaşlarımızın kullanmasını istiyoruz ve bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz” diye konuştu.
İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

1 Samsun'da bir kişi mantar toplarken kafasından vuruldu

10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

2 10 Aralık Pazartesi Samsun hava durumu

Yılport Samsunspor'dan Antalya planı

3 Yılport Samsunspor'dan Antalya planı

Samsun'da Hürriyet Mahallesi Muhtarı'ndan acı haber

4 Samsun'da Hürriyet Mahallesi Muhtarı'ndan acı haber

7'den 70'e Samsunspor

5 7'den 70'e Samsunspor

Dananın kuyruğu Sakarya'da kopacak

6 Dananın kuyruğu Sakarya'da kopacak

Samsun'da torbacılar adliyede

7 Samsun'da torbacılar adliyede

Profesörlerden kritik uyarı

8 Profesörlerden kritik uyarı

Görenler şaştı kaldı! Korku filminden çıkmış gibi...

9 Görenler şaştı kaldı! Korku filminden çıkmış gibi...

Samsun'da hırsızlığın böylesi!

10 Samsun'da hırsızlığın böylesi!