İNGİLİZCE SAĞLIK TATBİKATI

İl Sağlık Müdürlüğü özel bir okulun “İngilizce Yaz Okulu” programı kapsamında Acil ve Afetler Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi ekibinin İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi ile İngilizce olarak tatbikat gibi eğitim yaptı.

İNGİLİZCE SAĞLIK TATBİKATI
Özel Ezgililer İlköğretim Okulu’nda yapılan tatbikatlı eğitimde okulun “İngilizce Yaz Okulu” bünyesinde sağlık dersinde 112 hizmetlerinin çalışmaları anlatıldı.
İngilizce öğretmenleri ve öğrencileri ile yapılan eğitimde sağlık dersinde kısmen hastalıklar, acil durumlar ve sonrasında 112’nin aranabileceği durumlar anlatıldı. Sonrasında rol gereği bir öğrencinin acil çağrıya uygun bir hastalıkla hastalanarak arkadaşları 112’yi aradı. Acil ve Afetler Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi ekibi İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi yedek ambulansı ile okula gelip yaralı öğrenciye müdahale etti. Bu sırada da ambulans ve acil sağlık hizmetlerini tanıtımı yapıldı. Tanıtımın her aşamasın da İngilizce konuşulması, sağlık ekibinin de çalışmasını farklılaştırdı.
Yapılan eğitim tatbikatı hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “Acil sağlık hizmetleri İl genelinde eşit, ulaşılabilir ve kesintisiz bir şekilde yürütülmesi, yürütülmesinin sağlanması İl Sağlık Müdürlüğü görevleri arasındadır. İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi ve bağlı birimlerce sunulan acil sağlık hizmetlerinde zamanla yarışılmaktadır. Acil sağlık hizmetleri, il genelinde sağlık yardımına ihtiyacı olan hastaya en kısa sürede ulaşmak, etkin sağlık hizmeti vermek ve hastayı yine en kısa sürede uygun sağlık kuruluşuna ulaştırmak üzere organize edilmiştir. Ancak gerek hasta ve hasta yakınlarının acil sağlık hizmetlerini bilmemesi, gerekse acil sağlık hizmetlerinden özellikle ambulans hizmetleri farklı beklentilerin olması nedeniyle bu hizmetin sunumunda zaman zaman sorunlar yaşanmaktadır” dedi.
Acil sağlık hizmetlerinin sunumunu ve 112 acil çağrıyı 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında okullarda anlatmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yazışmalar yapılıp gerekli prosedürlerin tamamlandığını belirten Köksal, “Okullarda, öncelikle öğrencilere 112 acil çağrıyı anlatıp, ambulansı tanıtarak, 112 hizmetleri hakkında bilgi verilmesi planlandı. Öğrenciler üzerinden okul çalışanlarına ve velilere ulaşılarak acil sağlık hizmetlerinde farkındalık oluşturulması amaçlandı. Bu çalışmalarla asılsız çağrıların azalması ve 112’nin gerçek acil vakalar için aranması hedeflendi. Bu çalışmaya ilk davet Özel Ezgililer İlköğretim Okulundan geldi. Özel Ezgililer İlköğretim Okulu eğitim kurumlarında yapılması planlanan çalışmalara ‘İngilizce Yaz Okulu’ bünyesinde sağlık dersinde 112 hizmetlerini işleyerek başlamak istediklerini belirtti. Komuta Kontrol Merkezinin personelimizce bilinmeyen yabancı dillerde aranması halinde Bakanlığımızın Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığına bağlı birimi ile telekonferans yapılarak bu kişilere yardımcı olunmaktadır. İlgili birimde 24 saat hizmet veren İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça bilen tercümanlar bulunmaktadır” diye konuştu.
İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Elektrikli sobadan çıkan yangın evi kullanılamaz hale getirdi

1 Elektrikli sobadan çıkan yangın evi kullanılamaz hale getirdi

Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü

2 Ataşehir'de 'dur' ihtarına uymayan araca ateş açıldı: 1 ölü