Kerry ile Zarif New York ta görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, BM Genel Kurulu için bulundukları New York ta bir araya geldi.\r\n

Kerry ile Zarif New York ta görüştü
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, BM Genel Kurulu için bulundukları New York ta bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bir saatten fazla süren görüşmede İran ın nükleer programına ilişkin İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki müzakerelerde gelinen son durum ele alındı. 

Görüşmede Kerry, New York ta hafta boyunca devam edecek toplantıların bu konuda ilerleme sağlanması için bir fırsat olduğunu ve bunun için çalışacaklarını söyledi.

Toplantıda nükleer müzakerelerin dışında bölgede giderek artan terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidi de görüşüldü. İki bakan gelecek hafta içinde ihtiyaç olması halinde tekrar buluşma kararı aldı.

John Kerry, hafta içinde BM Güvenlik Konseyi nde düzenlenen toplantıda, IŞİD ile mücadelede her ülkeye düşen roller bulunduğunu, İran ın da buna dahil olduğunu söylemişti.

Toplantıda İran ın IŞİD le mücadelede ne tür rol alabileceği konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin ise bilgi verilmedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Denizli'de düşen uçağın enkazına ulaşılamadı

1 Denizli'de düşen uçağın enkazına ulaşılamadı

Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy

2 Lüks otomobile uyuşturucu operasyonu: 54 Kilo 800 gram eroin 8 kilo 490 gram afy

Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

3 Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı

4 Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı

Unkapanı, Galata ve Haliç Metro köprüsü deniz trafiğine açıldı

5 Unkapanı, Galata ve Haliç Metro köprüsü deniz trafiğine açıldı