KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Çorum’da kurbanlık satışları da başladı. \r\n

KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ
Kurbanlık havyan almak için pazara gelen vatandaşlar öncelikle fiyat araştırması yapıyor. Alım gücüne uygun kurbanlık bulan vatandaşlar satış yapan ürecilerle sıkı sıkıya pazarlık yapıyor.
Hayvan üreticileri kurbanlık alırken, vatandaşlardan kurbanlık hayvanların 2 yaş sınırı ve küpelerinin bulunup bulunmadığına dikkat etmelerini istiyor. Hayvan üreticileri,vatandaşlardan küpesi bulunmayan hayvanları almamalarını istiyor.
Çorum hayvan pazarında olası hırsızlık olaylarına karşı ise pazarın her bölümü kameralarla gözetleniyor. Ayrıca, pazarda sivil polislerde sürekli denetim yapıyor.
Yetkililer Kurban Bayramı öncesi hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına karşı uyarıda bulundular. Her yıl Kurban Bayramı öncesi yaşanan hayvan hırsızlıklarına dikkat çeken yetkililer, hayvan sahiplerinden barınak veya ahırlarını kilitlemeleri, özellikle büyük hayvan sahiplerinin imkan dahilinde ahırlara alarm veya kamera sistemi koymalarını istediler.
SAHTE PARAYA DİKKAT
Yetkililer, yaklaşan bayram öncesi hayvan pazarlarında satış yapan besicileri ve kurban alıcılarını sahte para konusunda da uyararak sahte paraları piyasaya sürebilmek için uygun ortamlar arayan kalpazanların işini kolaylaştıran mekanlardan birinin de kurbanlık hayvan satışı yapılan pazarlar olduğuna dikkat çektiler.
Pazara getirilen büyükbaş hayvanlar 3 bin ila 10 bin TL, küçükbaş hayvanlar ise 500 ila bin TL arasında satışa sunuluyor. Kimi üreticiler kurbanlık fiyatlarında önceki yıllara göre artış olduğunu ifade ederken, kimi üreticilerde kurbanlık fiyatlarının aynı olduğunu ifade ediyor.
MALİYETLERİN YÜKSEKLİĞİ KURBANLIK FİYATLARINI ARTIRDI
Harun Demir adlı üreteci, bu yıl maliyetlerin yükselmesinden dolayı hayvan fiyatlarında yüzde 35 oranında artış olduğunu belirterek, “Geçen yıl 3 bin TL olan hayvan fiyatı bu yıl 4 bin TL’den satılıyor. Bir torba yem 50 TL. Ham madde pahalı olduğu için hayvan fiyatları da yüksek. Yeterli sayıda kurbanlık var. Vatandaşlarımız sıkıntı yapmasın cebe dokunsun. Bayrama yakında pazarda hareketlilik artar” dedi.
ÇORUM’DA KURBANLIK SORUNU YOK
Kurbanlıkların pazara inmesiyle birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de denetimlerini artırdı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Hayvan Pazarı’nı ziyaret etti. Müdürlük olarak yaptıkları çalışmaları yerinde denetleyen ermiş, ayrıca hayvan yetiştiricileri ile de bir araya gelerek satışlar hakkında bilgi aldı.
Çorum’da kurbanlık sorunun bulunmadığını dile getiren Ermiş, “Kurbanlık sorumuz yok. Bu yıl 22 bin civarında besilik hayvan materyalimiz var. 22 bin baş hayvanımızın yaklaşık 10 bin başı il içerisinde kesilmekte geri kalanı ise il dışına sevk edilmektedir” dedi.
İhtiyacımızı karşılayacak kadar hem büyük baş, hem küçükbaş kurbanlık ve besilik hayvan bulunduğunun altını çizen Ermiş, Çorum’dan Afyonkarahisar, Sivas, Kayseri, Balıkesir, Samsun gibi illere hayvan gönderildiğini, Amasya, Tokat gibi illerden de Çorum’a kurbanlık ve besi hayvanı geldiğini ifade etti.
Çorum Hayvan Pazarı’nın bölgenin en büyük en kapsamlı pazarlarından birisi olduğunu anlatan Ermiş, bayram öncesi hem kayıt hem hayvan potansiyelini değerlendirmek açısından pazara geldiklerini ifade etti..
Yaptıkları görüşmelerde pazarda hayvan sirkülasyonunun yoğun, özellikle il dışından gelen alıcının fazla bu hafta içerisinde ise perakende satışların olduğunu gördüklerini anlatan ermiş, “ Elimizden geldiği ölçüde hayvanların kayıtlarının ve sevklerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu artık bir kültür oldu. Buradaki celeplerimiz bizim daha önce eğitim verdiğimiz insanlardan oluşuyor. Hayvan taşıyacak ağaçların çoğu belgelendirildi. Bundan sonra mevzuatlara uygun şekilde sevkiyatlar yapılacak. Pazartesi gününden sonra hayvan pazarımız kurban bayramı sonuna kadar açık olacak. Bu süre içerisinde hem üreticilerimiz hem tüketicilerimiz pazarda alım ve satım yapabilecekler. Bulaşıcı hayvanlar noktasında ilimizde sakin bir yılı geride bıraktık. Şap hastalığı özellik bu yıl karşımıza çıkmadı.Yapılan mücadelelerin sonucunu görmüş olduk. Bayram süresince yaklaşık 18 kesim alanımız olacak. Bu alanlarda kesimlerde kontrol amaçlı kasaplarımız ve veterinerlerimiz olacak. Bayram süresi içerisinde de resmi veterinerlerimiz burada görev yapacaklar” diye konuştu.
Ermiş, kazasız belasız bir kurban bayramı geçirilmesi için temenni de bulundu.
GEBE HAYVANLARA ULTRASONLU KONTROL
Hayvan Pazarı’nda, kurbanlık hayvanların gebe olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Ticaret Borsası ekiplerince ultrason cihazı ile kontrol yapılıyor. Ticaret Borsası’nda görevli veteriner hekim, herhangi bir hayvan alımı-satımı sırasında satışa çıkarılan kurbanlık veya besi hayvanlarının gebe olup olmadığını ultrason cihazı ile kontrol ediyor. Bu sayede zaman zaman yaşanan olumsuzluklarında önüne geçiliyor.
Özellikle kurbanlık için dişi hayvan alacak vatandaşların hayvanlarının gebe olmasını istemeyeceğinin altını çizen Ermiş, “Ticaret Borsamız tarafından ultrason hizmeti verilmekte. İstendiğinde hayvanların gebelik muayenesi yapılıyor. Gebe ise kaç aylık olduğu veya gebe değilse alıcılara ve satıcılara söyleniyor” diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

3 Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

4 Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

5 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

Maden ocağında patlama: 3 işçi mahsur

6 Maden ocağında patlama: 3 işçi mahsur

Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

7 Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

8 Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

(Özel) Oto kaportacıya giren tır ortalığı savaş alanına çevirdi

9 (Özel) Oto kaportacıya giren tır ortalığı savaş alanına çevirdi