Her türlü siyasi desteği vermeye hazırız

Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç, Terör örgütü IŞİD e karşı içeride ve dışarıda verilecek mücadelede, CHP olarak hükümete her türlü siyasi desteği vermeye hazırız dedi.\r\n

Her türlü siyasi desteği vermeye hazırız
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, toplantı sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Terör örgütü IŞİD tarafından, Türkiye nin Musul Başkonsolosluğu işgal edilerek rehin alınan 46 sı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 49 kişinin 101 günlük esaretten kurtulmasını büyük mutlulukla karşıladıklarını belirten Koç, esaretten kurtulanlara ve Türk milletine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Türkiye Cumhuriyeti devletini küçük düşüren ve milletin onurunu kıran bu tür olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Koç, CHP nin bu konudaki görüş ve tutumunu açıkladı.

IŞİD dört dörtlük bir terör örgütüdür diyen Koç, bir terör örgütünün isminin içinde İslam kelimesinin geçiyor olmasının, en başta yüce din İslam a ve Müslümanlara karşı yapılan en büyük hakaret olduğunu söyledi.

İslam ın kutsallarına savaş açmış, İslam Peygamberi nin emaneti olan kutsal mekanları, camileri, türbeleri yakıp yıkan, İslam estetiğine, insanın ürettiği yüce duygu ve değerlere karşı savaş ilan etmiş bu vahşi terör örgütüne karşı mücadele etmenin en başta İslam dünyasının görevi olduğunu ifade eden Koç, IŞİD in bir terör örgütü olduğunu ifade etmekten çekinmenin, terörden dolayı çok ağır bedeller ödemiş Türkiye Cumhuriyeti devletini, dünya kamuoyu önünde zan altında bırakacağını kaydetti.

IŞİD i terör örgütü listesine almanın yeterli olmayacağını öne süren Koç, AKP Hükümeti, IŞİD in bir terör örgütü olduğunu derhal bütün dünya kamuoyuna ilan etmelidir. Türkiye, bugüne kadar çekindiği ve söyleyemediği IŞİD e, bir terör örgütüdür diyebilecek midir, diyemeyecek midir? dedi.

Büyük güvenlik açığına sebep oldu

Tüm dünyanın gözünün Türkiye nin üzerinde olduğunu ifade eden Koç, şunları kaydetti:

Devletimiz, uluslararası hukuka göre Türk vatanının bir parçası sayılan Türkiye Cumhuriyeti Musul Konsolosluğunu işgal etme cüretini göstererek 49 insanımıza 101 gündür eziyet eden bu kanlı terör örgütüne haddini bildirmek zorundadır. Aksi takdirde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin caydırıcılığını sorgulatan bu itibar kaybı asla telafi edilemeyecek, ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eden yeni cüretkar adımlara zemin oluşturacaktır. 49 insanımızı, 2 otobüse doldurarak, Telafer ve Rakka üzerinden Akçakale sınır kapısına kadar, bizzat IŞİD militanları tarafından getirilerek teslim edilmesinden önceki 101 günü yok saymanın ülkemizin çıkarlarına bir faydası yoktur. 

Musul Konsolosluğunun muhatabı olduğu risk ve tehdit, açık istihbarat kaynaklarında bile gün gibi aşikarken, 46 yurttaşımızı ay yıldızlı bayrağımızın altında rehin verdiren basiretsizliğin sebebi mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Konsolosluğumuza Tahliye etmeyin talimatı veren siyasi sorumlu kimdir? Zira bu müessif olay bir tehdit değerlendirmesi hatası sonucu meydana gelmişse bu değerlendirme hatasının cumhuriyet tarihi boyunca bir ilk olduğu bilinmelidir. Yapılan bu hata, AKP Hükümeti ni IŞİD in elinde oyuncak yapan, devletimizin itibarını zedeleyerek caydırıcılığını sorgulatan büyük bir güvenlik açığına sebep olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti ni zaaf içinde gösteren sürecin siyasi sorumlularının ortaya çıkarılmaması durumunda, mevcut güvenlik açığının, her türlü cüretkar girişimin iştahını artırmaya devam edeceğini öne süren Koç, Türkiye Cumhuriyeti nin çıkarları doğrultusunda, terör örgütü IŞİD e karşı içeride ve dışarıda verilecek mücadelede, CHP olarak hükümete her türlü siyasi desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz diye konuştu.

Siyasi muhatabımız hükümettir

Haluk Koç, açıklamasının ardından, sadece IŞİD e yönelik sorulara cevap vereceğini belirterek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye de var olan bazı IŞİD militanlarının değiş tokuşta kullanıldığı söyleniyor, böyle bir istihbaratınız var mı? sorusuna, Koç, Değişik pozisyonda bulunan, sorumluluk noktası tartışılan kişilerin açıklamaları oldu. Bunlardan bir tanesi de Sayın Cumhurbaşkanı. Amerika ya giderayak yaptı. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı nı söylediği sözler boyutunda muhatap almıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasamıza göre sorumsuz bir insandır. Yani, sorumsuz bir insanla siyaseten muhatap olmak istemiyoruz. Söylediği sözler bizim için tartışılması, sonrasında düşünülmesi gereken sözler. Bizim siyasi muhatabımız hükümettir, Sayın Davutoğlu dur yanıtını verdi.

Kobani de tampon bölge oluşturulmalı mı? sorusuna, Koç, Ekim de getirilmesi planlanan tezkerenin içeriği ve hükümetin tutumu belli olduktan sonra, bu sorunun cevabını vereceğini söyledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı canlı izle

1 Sarıyer-Yılport Samsunspor maçı canlı izle

MHP Samsun'da adaylar açıklanıyor

2 MHP Samsun'da adaylar açıklanıyor

Lideri elimizden kaçırdık! Sarıyer: 1 Yılport Samsunspor: 1

3 Lideri elimizden kaçırdık! Sarıyer: 1 Yılport Samsunspor: 1

Samsunspor'da nöbet değişimi

4 Samsunspor'da nöbet değişimi

Bu nasıl bakım?

5 Bu nasıl bakım?

Taner Taşkın: 'Maçı koparabilirdik'

6 Taner Taşkın: 'Maçı koparabilirdik'

Samsun'da feci kaza! Otomobilin içinde sıkıştılar

7 Samsun'da feci kaza! Otomobilin içinde sıkıştılar

Samsun'da amatör ligde arbede

8 Samsun'da amatör ligde arbede

Samsun'da çocuk parkının duvarı çöktü! Müteahhitten açıklama

9 Samsun'da çocuk parkının duvarı çöktü! Müteahhitten açıklama

Haftanın maçı Haberaks TV'de

10 Haftanın maçı Haberaks TV'de