7 Filistinli yaralı ile refakatçileri ülkelerine döndü

Türkiye de tedavileri tamamlanan 7 Filistinli yaralı ile refakatçilerini taşıyan askeri uçak, Tel Aviv e hareket etti.\r\n

7 Filistinli yaralı ile refakatçileri ülkelerine döndü
Türkiye de tedavileri tamamlanan 7 Filistinli yaralı ile refakatçilerini taşıyan askeri uçak, Tel Aviv e hareket etti.

222. Filo Komutanlığına bağlı C-130 Herkül tipi askeri uçakla ülkelerine götürülen Filistinli yaralılara, Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi nde (UMKE) görevli sağlık personeli eşlik ediyor. 

Askeri uçağın, Türkiye de tedavi olacak yaklaşık 25 Filistinli yaralıyı da Tel Aviv den alarak İzmir e getirmesi bekleniyor. 

Yaralılar, İzmir deki hastanelerde tedavi altına alınacak.

Hayata gözlerini yeniden açtı

Türkiye de tedavileri tamamlanan Filistinli yaralıların yaşadıkları dram yürekleri burkmasına karşın, sağlıklarına yeniden kavuşmaları teselli vesilesi oluyor.

İsrail uçaklarının Gazze de gerçekleştirdiği bombalı saldırılarda evlerinin isabet alması nedeniyle ağır yaralanan ve geçirdiği beyin kanaması nedeniyle komaya giren 9 yaşındaki Filistinli kız çocuğu Şahad El-Beyyumi nin sağlığına kavuşması yüzleri güldürdü. 

Küçük Şahad, Türkiye de gördüğü tedaviyle 50 gün kaldığı derin komadan uyanarak hayata gözlerini yeniden açtı. Amca Zahir El-Beyyumi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail uçaklarının, ağabeyinin evini bombalaması nedeniyle yetişkinlerin yanı sıra 5 çocuğunun yaralandığını belirtti.
Yeğenini, bombanın etkisiyle metrelerce uzakta bulduklarını anlatan El-Beyyumi, Şahad, beyin kanaması geçirmişti. Hayatından büyük endişe duyuyorduk, umutsuzduk. Ancak Türkiye de tedaviye cevap verdi ve 50 gün sonra komadan çıktı. Şu an iyi durumda. Allah a şükür sağlık durumu iyiye gidiyor dedi. 

Ülkesinde vakit geçirmesi halinde hafızası yeniden toparlanabilir

Şahad ın hiçbir şey hatırlayamadığını belirten El-Beyyumi, doktorların ülkesinde vakit geçirmesi halinde hafızasının yeniden toparlanabileceğini söylediklerini aktardı.

Zahir El-Beyyumi, Türkiye de gösterilen yakın ilgi ve alakadan duyduğumu memnuniyeti dile getirdi ve Türk halkına teşekkür etti.
Filistinlilerin Türkiye ye getirilerek tedavi edilmelerinin sağlanmasını Bizim için çok büyük iyilik olarak nitelendiren El-Beyyumi, bunu hiçbir zaman unutmayacaklarını söyledi.

Fizik tedavi için de destek bekliyoruz

Serra Ahmed (7) de ülkesine şifa bularak döndü.

Anne Sevsen Ahmed, geçen Ramazan Bayramı sırasında evlerinin bombalanması nedeniyle kızının sinir sisteminin zarar gördüğünü anlattı. 

Kızının Gazze de 5, Türkiye de 2 ameliyat geçirdiğini belirten anne, 1 yıllık bir tedaviye daha ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. 

Serra Ahmed, Türkiye de iyi bir tedavi süreci geçirdiklerini, kızının yürüyebilmesi için fizik tedavi görmesi gerektiğini dile getirdi. 

Doktorların 3 ay sonra kontrole gelmelerini istediğini ifade eden Ahmed, Kızımı Türkiye den yürüyerek götürmeyi çok isterdim. Fizik tedavi görmesi gerekiyormuş, ancak bu mümkün olmadı. Tedavi sürecinin Serra yürüyene kadar sürmesini isterdim diye konuştu. 

Anne Ahmed, Filistinlilere yapılan yardımlar dolayısıyla minnettar olduklarını sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Enflasyonla mücadeleye tam destek veren iş yerine silahlı saldırı

1 Enflasyonla mücadeleye tam destek veren iş yerine silahlı saldırı

Ticari taksinin LPG deposunda 24 kilo eroin ele geçirildi

2 Ticari taksinin LPG deposunda 24 kilo eroin ele geçirildi

(Özel) Cezaevinden firar eden genç 6 saat sonra yakalandı

3 (Özel) Cezaevinden firar eden genç 6 saat sonra yakalandı

Yanan otomobil bir kişiye mezar oldu

4 Yanan otomobil bir kişiye mezar oldu

Otomobil aydınlatma direğini yıktı : 1 yaralı

5 Otomobil aydınlatma direğini yıktı : 1 yaralı

Aşırı hız felakete yol açıyordu, taklalar atarak durabildi

6 Aşırı hız felakete yol açıyordu, taklalar atarak durabildi

Beyoğlu'nda 5 katlı binada yangın çıktı

7 Beyoğlu'nda 5 katlı binada yangın çıktı

Anahtarını unutunca balkondan evine girmek isteyen genç kadın öldü

8 Anahtarını unutunca balkondan evine girmek isteyen genç kadın öldü