ABD ve partnerleri Suriye de IŞİD i vurdu

Pentagon, ABD ve partnerlerinin Suriye’de IŞİD terör örgütüne karşı hava saldırısı yaptığını duyurdu.\r\n

ABD ve partnerleri Suriye de IŞİD i vurdu
Pentagon Sözcüsü John Kirby, “ ABD ordusu vepartner ülkelerin güçlerinin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk kara saldırı füzelerini kullanarak, Suriye’deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) teröristlerine karşı askeri eylemde bulunduğunu teyit edebilirim” dedi.

Operasyon şu anda devam ettiği için konuyla ilgili daha fazla detay veremeyeceğini belirten Kirby, “Bu hava saldırılarının kararı, Başkomutan’ın yetkisi altında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı komutanınca bugünün erken saatlerinde verildi. Konuyla ilgili daha sonra daha fazla detay vereceğiz” diye konuştu.

ABD öncülüğünde başlatılan operasyonlarda 10 sivilin hayatını kaybettiği, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Suriyeli muhaliflere ait, Suriye Mübaşir Medya Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada, İdlib kentinin Kefer Deyyan kırsalında çatışma bölgelerinden kaçan sığınmacıların kaldığı 2 katlı binanın hava saldırılarında vurulduğu belirtildi. Açıklamada, ABD savaş uçaklarının bombardımanı sırasında 10 sivilin hayatını kaybettiği, 20 sinin yaralandığı kaydedildi.

Saldırıya 5 Arap ülkesi de katıldı

ABD basını, hava operasyonuna ABD’nin yanı sıra Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katıldığını yazdı.

Amerikan haber ajansı AP’nin haberine göre, operasyon devam ettiği için isimlerinin açıklanmaması koşuluyla basına bilgi veren ABD’li yetkililer, IŞİD’in Suriye’deki kontrol merkezlerine, ikmal tesislerine, eğitim kamplarına ve diğer kritik noktalardaki lojistik yerlerine yönelik akşam saatlerinde başlayan saldırıya 5 Arap ülkesinin katıldığını kaydetti.

Yetkililer ABD’nin yanında hava saldırılarına katılan ülkelerin Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri olduğu bilgisini paylaştı. 

Haberde saldırıların bir kısmının örgütün Rakka’daki kumanda merkezine düzenlendiği belirtildi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD ile birlikte saldırılara katılan güçlerin, avcı ve bombardıman uçakları ve Tomahawk sara saldırı füzelerini kullanarak teröristlere karşı askeri eylemlerine başladığını duyurmuştu.

ABD ordusu ağutostan bu yana IŞİD’in etkili olduğu Irak’a yaklaşık 190 hava saldırısı düzenlemişti. Yeni operasyonlarla IŞİD’e karşı yürütülen saldırılar, örgütün Suriye’deki hedefleri de eklenerek genişlemiş oldu.

IŞİD in Ürdün topraklarına ayak basmasına izin vermeyeceğiz

Ürdün Medya ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Momeni de, ülkesinin Suriye deki IŞİD hedeflerine yönelik düzenlenen saldırılara katıldığını açıkladı.

Ülkesinin IŞİD in ilerleyişinin durdurulması amacıyla kurulan uluslararası koalisyona katıldığını kaydeden Momeni, IŞİD in Ürdün topraklarına ayak basmasına izin vermeyeceklerini ve bunun için gerekli girişimlerde bulunulacağını ifade etti.

Rakka da İHA düştü

Bu arada Rakka Birleşik Medya Merkezi nden yapılan açıklama göre, ABD öncülüğünde IŞİD e yönelik hava saldırıları devam ederken bölgede bir İHA düştü. Açıklamada, İHA nın Suriye rejimi ya da uluslararası koalisyona ait olup olmadığı konusunda net bilgiye ulaşılamadığı kaydedildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Boğazı kesilerek öldürüldü

1 Boğazı kesilerek öldürüldü

Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

2 Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

Canlı canlı erken final

3 Canlı canlı erken final

YENİ İSİMLER

4 YENİ İSİMLER

Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

5 Freni patlayan kamyon dehşeti kamerada

Kirazlık Camisi'nde sona yaklaşıldı

6 Kirazlık Camisi'nde sona yaklaşıldı

Cinayet zanlıları yakalandı

7 Cinayet zanlıları yakalandı

Samsun merkezli kablo hırsızlığı operasyonu: 13 kişi adliyede

8 Samsun merkezli kablo hırsızlığı operasyonu: 13 kişi adliyede

Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü

9 Elektrik direğine çarpan minibüs parçalandı: 2 ölü

Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi

10 Van'da bir otomobilin yakıt deposunda 757 gram esrar ele geçirildi