TSE den başkente dev laboratuvar üssü

TSE, Ankara Temelli ye dev bir laboratuvar üssü kurmak için çalışmalara başladı.\r\n

TSE den başkente dev laboratuvar üssü
Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Ankara Temelli ye dev bir laboratuvar üssü kurmak için çalışmalara başladı. Enstitüsü, 120 milyon liralık yatırımla, Temelli yi Ortadoğu ve Balkanların test ve eğitim merkezi yapmayı hedefliyor. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, TSE nin 2018 yılında faaliyete geçirmeyi planladığı Temelli kompleksi, yaklaşık 100 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Komplekste yer alan tüm bina inşaatları, mekanik ve elektrik tesisatları, alt yapı işleri, dahili yollar, kanalizasyon ve yağmur suyu drenajları, çevre düzenleme işleri, tesisat galerisi, otopark, peyzaj ve ağaçlandırma için yaklaşık 120 milyon lira ön maliyet hesaplandı.

Kamu ihale kanunları çerçevesinde yapılacak tesisin finansmanı, TSE nin öz kaynaklarıyla sağlanacak. 

TSE, bu yatırımla Avrupa da sadece birkaç ülkede olan, Ortadoğu ve Balkanlarda ise örneği bulunmayan dev bir laboratuvar üssünü Türkiye ye kazandırmayı hedefliyor. 

14 laboratuvar 

Sanayinin ihtiyaç duyduğu gelişmiş teknoloji konularındaki ihtiyaçlara yanıt verecek komplekste 14 farklı laboratuvar olacak. 

Kimya, gıda, yapı malzemeleri, makina ve malzeme, elektrik/elektronik, bio-uyumluluk, EMC ve akustik, tekstil ve nanoteknoloji, formaldehit ve organik bileşikler analiz, çevre şartları, asansör test merkezi, enerji sistemleri, yüksek güç ve gerilim ile yüksek gerilim direkleri laboratuvarlarının yer alacağı üste ayrıca, Ankara Araç Kontrol Merkezi de bulunacak. 

Komplekste laboratuvarların yanı sıra, 600 kişilik konferans salonu, teknik kurul salonu, uluslararası akreditasyon kuruluşlarının ofisleri, genel arşiv ve kütüphane, Türk sanayisinde önem arz eden ve uzun yıllar kullanılmış laboratuvar cihazlarının sergilendiği kamuya açık müze, Ar-Ge ve teknoloji alanları ile sağlık, spor merkezi, kreş, yemekhane, mutfak ve teknik merkezler de olacak. 

Türkiye nin ilk uygulamalı eğitim merkezi  

Komplekste ulusal ve uluslararası bazda sanayiciye, üreticiye, hizmet sektörüne, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik uygulamalı laboratuvar, kalibrasyon ve Ar-Ge amaçlı uygulamalı eğitimler de verilecek. Bunların yanı sıra, enerji verimliliği, organik tarım ve hayvancılık, bilgi güvenliği, helal gıda, kalite sistemleri gibi alanlarda verilecek eğitimlerle ,kompleksin Türkiye nin ilk uygulamalı eğitim merkezi olması hedefleniyor. 

Öte yandan, tesiste ISO, CEN, CENELEC, IEC gibi uluslararası ve bölgesel standart kuruluşlarının irtibat ofislerinin yer alacağı bir koordinasyon merkezi de oluşturulacak.

Güvenli yeşil bina kriterlerine göre projelendirilecek ve belgelendirilecek Temelli Kompleksi enerji verimliliği, çevreye ve insana duyarlılık ve kalite sistemleri konularında örnek bir kompleks olacak.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

1 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

2 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

15 Kasım Perşembe Samsun hava durumu..

3 15 Kasım Perşembe Samsun hava durumu..

Pet shop'ta yangın çıktı, farklı türdeki kuşlar telef oldu

4 Pet shop'ta yangın çıktı, farklı türdeki kuşlar telef oldu

Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

5 Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

6 Beşiktaş'ta iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

Samsun'da hükümlü firar etti

7 Samsun'da hükümlü firar etti

Suat Çakır: 'Hesapta şaşma yok'

8 Suat Çakır: 'Hesapta şaşma yok'

Çalışmaya devam

9 Çalışmaya devam

Diyabetlilere hediye

10 Diyabetlilere hediye