İLAÇ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımının çeşitli sorunlara yol açtığı bildirildi. \r\n

İLAÇ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Canik Toplum Sağlığı tarafından, ‘akılcı ilaç kullanımı’ konusunda 100. Yıl İlkokulu’nda seminer düzenlendi. Seminerde, Canik Toplum Sağlığı Eğitim Koordinatörü Mustafa Kocaoğlu tarafından öğretmenlere bilgi aktarıldı. Mustafa Kocaoğlu konuşmasında, “Antibiyotikler sadece bakterilere etkilidir. Ufak bir gripal enfeksiyonlarda antibiyotiklere yönelmek doğru değildir. Grip, viral bir hastalıktır. Antibiyotiklerin bunlara etkisi yoktur. İlaçlar, hekimin reçetesi doğrultusunda eczanelerden alınmalıdır” dedi.
Bebek ve çocuklara verilen süspansiyon ilaçların (sulandırılarak kullanılan ilaçlar) açıldıktan sonra en fazla 15-20 gün içinde bitirilmesi, diğer şurupların ise açıldıktan sonra 1 ay içerisinde kullanılması gerektiğini ifade eden Kocaoğlu, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına, tedavi maliyetlerinin artmasına yol açmaktadır” diye konuştu.

İLAÇ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Canik Eğitim Koordinatörü Mustafa Kocaoğlu, ilaç kullanırken dikkat edilmesi gereken konularla ilgili ise şunları söyledi: “Hekim tarafından doğru teşhis konulup ona göre ilaç kullanılmalı. İlaçların yan etkileri iyi bilinmeli. Hamilelikte ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi olanlarda daha çok dikkat edilmeli. İlaçlar, hekim tarafından önerilen süre boyunca kullanılmalı. Doz atlamamaya özen gösterilmeli. İlaçlar su dışında başka içeceklerle içilmemeli. Kesilmiş ve açılmış ambalajları olanlar satın alınmamalı. Son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli.”
Kocaoğlu ‘akıllı ilaç kullanımı’nın uygun ilacı, uygun dozda, uygun sürede, en düşük maliyetle kolayca sağlayabilmek olarak tanımlandığını sözlerine ekledi.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

1 Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

2 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

3 Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

Samsunspor'a çifte standart

4 Samsunspor'a çifte standart

16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

5 16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

6 İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

Samsun'da faciaya ramak kala!

7 Samsun'da faciaya ramak kala!

Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

8 Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

Eğitim atışı sırasında patlama! Şehit ve yaralılar var

9 Eğitim atışı sırasında patlama! Şehit ve yaralılar var

Ali Ece'ye forma sürprizi

10 Ali Ece'ye forma sürprizi