GİRESUN’DA KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ

Kurban bayramına sayılı günler kala, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Giresun’da da küçük ve büyükbaş kurbanlıklar pazarda görücüye çıktı. \r\n

GİRESUN’DA KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ
Giresun’un ilçe ve köylerinin yanı sıra çevre illerden ve özellikle Doğu Anadolu Bölgesi nden gelen kurbanlık hayvan satıcıları Aksu Mahallesi mevkiindeki festival sahasında kurbanlık satış çadırlarını yapmaya başladı. Bazı satıcılar ise pazara erken gelip kurbanlık satmaya başladı.
Geçen yıl satışların iyi geçtiğini kurbanlıkları hemen hemen hepsini sattıklarını belirten kurban satıcıları, bu sene de talebin olduğunu ve kurbanlıkların hepsini satmayı umduklarını belirttiler. Kurbanlıkların fiyatları büyükbaşta kemiksiz et olarak kilosu 25 liradan küçükbaşta ise 30 liradan hesaplandığı belirtildi. Pazarda büyükbaş hayvanlar 2 bin 500 liradan 6 bin liraya, küçük baş hayvanlar ise 500 liradan 800 liraya kadar bulunabiliyor.
Pazarda hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan satıcısı Hasan Çakmak, “Şuanda ön hazırlık çalışmalarımızı yapıyoruz. Kurbanlıkların kalacağı temiz ve düzgün zemin hazırlıyoruz. Alıcı burada kurbanı seçiyor. Kurbana kadar biz bakıyoruz. Kurban günü isterlerse buradaki kasaplarımıza kestiriyoruz. Kesim ücreti ise 100-150 lira civarında, bu ücreti ardaki anlaşmaya göre bazen alıcı bazen de satıcı ödeyebiliyor“ dedi.
Kurban satıcılarından Mehmet Kaya ise, “Kurbanlıklarımıza şimdiye kadar baktık. İnşallah satıp ödülümüzü alacağız. Her sene buraya gelirim. Henüz fiyatlar net değil. Geçen sene burada 100 çadır vardı. Bu sene ise 40 çadır var. Şuanda pek talep yok, inşallah sonraki günlerde daha iyi olur” şeklinde konuştu.
Fiyatların pahalı olduğunu belirten kurbanlık alıcısı Orhan Yılmaz ise, “Pazar araştırması yapıyorum. Kurbanlıklar daha yeni gelmeye başladığı için fiyatlar çok uçuk. Bu fiyatlara kurbanlık almak zor. 150-160 kilo civarında kurbanlık alacağım ama satıcı 100-140 kilo için 4.700 lira istiyor. İllaki gelip kurbanlık alacağız. Bu sene malum fındıkta olmadığı için ödemelerinde biraz sıkıntı çekeceğiz” diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

1 Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

Samsun'da silahlı çatışma: 4 yaralı, 10 gözaltı

2 Samsun'da silahlı çatışma: 4 yaralı, 10 gözaltı

Samsun'a dev demir yolu yatırımı

3 Samsun'a dev demir yolu yatırımı

Başkan İsmail Uyanık dönüyor

4 Başkan İsmail Uyanık dönüyor

Samsun'da gençlerin eğlencesi kötü bitti! 7 yaralı

5 Samsun'da gençlerin eğlencesi kötü bitti! 7 yaralı

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

6 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

İdarecilerden değerlendirme

7 İdarecilerden değerlendirme

Samet'in yerine kim oynayacak?

8 Samet'in yerine kim oynayacak?

2019 yılının resmi tatilleri belli oldu!

9 2019 yılının resmi tatilleri belli oldu!

Feci kaza! kamyonet dereye uçtu: 5 yaralı

10 Feci kaza! kamyonet dereye uçtu: 5 yaralı