ÜNYE ZİRAAT ODASI NDAN AÇIKLAMA

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, zirai dondan zarar gören üreticilerin sigortadan alacakları paraların ertelenen borçlarına kesilmesinin fındık üreticisini mağdur ettiğini söyledi.

ÜNYE ZİRAAT ODASI NDAN AÇIKLAMA
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, ürünleri zirai dondan etkilenen üreticilerin kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarına karşılık sigortadan alacaklarının kesildiği yönündeki şikayetleri değerlendirdi. Birçok üreticinin TARSİM den alacağı sigorta bedellerinin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları nedeniyle kesildiği yönünde şikayet aldıklarını ifade eden Osman Sarıkahraman, bunun doğru bir uygulama olmadığını söyledi.
Sarıkahraman, “Bildiğiniz gibi 28-30 Mart akşamı bölgemizde geniş çapta yaşadığımız don felaketi odalar olarak bizimde yoğun girişimimizden sonra çiftçilerimizin durumuyla alakalı bazı yaptırımlar yapmaya çalışmıştık. Bunlardan birisi de üreticinin tarım kredi kooperatifine ziraat bankasında olan kredi borçlarının ertelenmesiyle alakalıydı. Ama bugün itibariyle hem üreticilerimizden hem de diğer ziraat odası başkanlarımızdan aldığım haberlerden dolayı TARSİM sigortası yaptırmış olan arkadaşlarımızın bugün itibariyle ödemeleri başlıyordu. Bu ödemeler de Ziraat Bankası üzerinden üreticiye yapılıyordu. Fakat aldığımız haberde kredisi ertelenmiş üreticimizin sigortadan hak ettiği işi sigortadan kesinlikle kesildiğini duyduk. Bankayla ve diğer oda başkanlarıyla görüştüm. Ertelenmiş borcun niye kesildiğini, kesilmesinin doğru olmadığını söyledim ama yapabilecekleri bir şey olmadığını dile getirdiler. Ama ben bu olayın doğru olmadığını düşünüyorum. Ertelenmiş krediyi fırsat bilip de bunu neden bu şekilde yaparlar ben bunu anlayabilmiş değilim dedi.
Çözüme ilişkin girişimleri olacağını da belirten Sarıkahraman, “Biz ilk aşamada oda başkanlarıyla bir araya geliriz ve bunu genel merkezimizle paylaşırız. Genel merkezimizden son olaylara karşılık bir yardım isteriz” diye konuştu. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı

1 Otomobil Elektrik Direğine Çarptı 1 Yaralı

Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu

2 Otomobil domuz sürüsüne çarptı: 1 domuz telef oldu