Filistinli 17 yaralı Türkiye ye getirildi

Türkiye nin insani yardım amacıyla oluşturduğu hava koridoru sayesinde Gazze den tahliye edilen 5 i çocuk, 17 yaralı, askeri uçakla İzmir e getirildi.\r\n

Filistinli 17 yaralı Türkiye ye getirildi
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı’nın işbirliğiyle yürütülen operasyonda Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı ndan C-130 tipi askeri uçakla Adnan Menderes Havalimanı na getirilen 17 yaralı, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz tarafından karşıladı. 

Yaralılarla refakatçileri de İzmir e geldi. 

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerince (UMKE) havalimanında ilk kontrolleri yapılan yaralılar, 112 Acil Sağlık ambulanslarıyla tedavi görecekleri hastanelere sevk edildi. 

Hazırlıklar yapıldı

Vali Toprak, yaptığı açıklamada, Gazze de yaşanan saldırılarda yaralanan 17 Filistinli nin, Türkiye Cumhuriyetinin şefkati ve yardımıyla tedavi edilmek üzere İzmir e getirildiğini söyledi. Toprak, daha önce de 21 Filistinli nin İzmir e getirilerek tedavi edildiğini hatırlattı. 17 yaralının 5 inin çocuk, 6 sının kadın olduğunu belirten Toprak, söz konusu kişilerle 16 refakatçinin de Türkiye ye getirildiğini belirtti.  

Yaralıların tedavisi için her türlü hazırlığın yapıldığını vurgulayan Toprak, pasaport işlemlerinin de uçağın bulunduğu alanda yapılacağını ifade etti.

Toprak, yaralılardan 4 ünün Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde, 8 inin İzmir Eğitim Araştırma Hastasinde, 5 inin Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi edileceğini söyledi.

200 Filistinlinin tedavisi sürüyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İsrail in Gazze ye saldırılarında yaralanan 200 Filistinlinin Türkiye de tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

AFAD dan yapılan yazılı açıklamada, dün Genelkurmay Başkanlığına ait bir uçakla 17 yaralı Filistinli nin tedavi için İzmir e getirilerek, tedavi altına alındığı belirtildi.

İsrail in saldırılarında yaralanan 200 Filistinlinin de Türkiye de tedavisinin sürdüğü belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

Gazze ye yardım edilmesi ve 200 yaralı Filistinlinin tedavilerine Türkiye de devam ettirilmesi için AFAD, Gazze ye bir insani yardım hava koridoru açmış ve yardımlar ile transferlerin devamlılığını sağlamak için bir insani hava köprüsü kurmuştu. 

Bugüne kadar, Gazze den 102 yaralı ve 90 refakatçisi, AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı nın gayretleriyle sürdürülen operasyonlar sayesinde Türkiye ye getirildi.  

Bu arada, tedavisi tamamlanan 7 Filistinlinin de ülkelerine geri döndüğü belirtildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

1 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

2 Antalya-Konya karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor

Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

3 Antalya-Konya karayolunda ulaşıma kar engeli

Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

4 Samsun'da bekar evinde silahlı saldırı: 2 yaralı

Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

5 Konya Antalya Karayolunda ulaşıma kar engeli

Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu

6 Karaman'da tek katlı ev çıkan yangın korkuttu