Enerjide rüzgar hızlı esti

Türkiye nin rüzgar enerjisi kurulu gücü, son 1 yılda yüzde 35 artarak 3 bin 581 megavata yükseldi.\r\n

Enerjide rüzgar hızlı esti
Türkiye nin rüzgar enerjisi kurulu gücü, son 1 yılda yüzde 35 artarak 3 bin 581 megavata yükseldi.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımını artırmaya çalışan Türkiye, rüzgardan enerji üretimine hız veriyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye de bu yılın 8 ayında rüzgar enerjisinde kurulu kapasite, 2013 ün aynı dönemine göre 926 megavat artarak 3 bin 581 megavata çıktı. Bu yılın ilk yarısında kamu, özel sektör eliyle inşa edilen 47 rüzgar enerjisi santralini (RES) devreye aldı. Böylece elektrikte 68 bin megavat seviyesindeki toplam kurulu gücün yaklaşık yüzde 5 i rüzgardan elde edildi.

Türkiye de geçen yıl ağustos ayında rüzgar enerjisi kurulu gücüne 27 megavat eklenirken, 2014 yılı ağustos ayında bu rakam 6 katın üzerine çıkarak yaklaşık 170 megavat olarak gerçekleşti.

Bölgelerde Ege, şehirlerde Balıkesir birinci 

Türkiye de en fazla rüzgar santrali Ege Bölgesi nde bulunuyor. Türkiye nin rüzgar enerjisindeki kurulu gücünün yüzde 38 ini (1360 megavat) Ege Bölgesi ndeki elektrik üretim tesisleri oluşturuyor. Ege Bölgesi ni yüzde 36 ile (1288 megavat) Marmara Bölgesi takip ediyor. Akdeniz Bölgesi ise yüzde 15’lik (537 megavat) kurulu güçle üçüncü sırada yer alıyor.

Rüzgar enerjisindeki kurulu gücün illere göre dağılımına bakıldığında ise Balıkesir in ilk sırada yer aldığı görülüyor. Balıkesir, 767 megavatlık kurulu gücüyle Türkiye de en çok rüzgar santralinin bulunduğu şehir. İzmir, 613 megavatlık kurulu gücü ile ikinci sırada yer alırken 393 megavatla Manisa en fazla rüzgar santralinin bulunduğu üçüncü şehir konumunda yer alıyor.

Rüzgarda 2013 sonunda 2 bin 958 megavat olan kurulu gücün, bu yıl sonu itibarıyla 4 bin megavat seviyesine çıkarılması hedefleniyor. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da evlat dehşeti!

1 Samsun'da evlat dehşeti!

Kemal Dikmen geri döndü

2 Kemal Dikmen geri döndü

Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

3 Karadeniz'de kar yağışı etkili oluyor

Samsun, 50 milyonu kaybetti

4 Samsun, 50 milyonu kaybetti

Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

5 Samsunlu ünlü youtuber'ın öldüğü stüdyo harabeye döndü!

Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

6 Nuri ve Erhan İdmana çıkmadı

Samsun'da genç babasını bıçakladı

7 Samsun'da genç babasını bıçakladı

Samsun'da polis ve jandarmadan kedi operasyonu

8 Samsun'da polis ve jandarmadan kedi operasyonu

Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

9 Taner Taşkın: 'Şampiyonluk maçı değil'

Dersimiz Sarıyer

10 Dersimiz Sarıyer