SAMSUNLU KADINLARA 800 BİN TL DESTEK

Ekonomiye Kadın Gücü projesi kapsamında Samsun a gelen Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluklar Müdürü Aslı Ünlü, Projemizden faydalan üye sayısı bin 500, kullanılan mikrokredi miktarı yıllık ortalama 800 bin TL dir. Kadınlarımızn gücünü önemsiyoruz de

SAMSUNLU KADINLARA 800 BİN TL DESTEK
Kadınların güçlendirilmesine yönelik projeleriyle Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterilen Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle kadınların ekonomik üretime katılımını artırmak amacıyla hayata geçirdiği Ekonomiye Kadın Gücü projesi kapsamında Samsunda basın mensuplarıyla buluştu.

BİN 500 KİŞİ FAYDALANDI
Samsun Hampton Hilton Otel’de Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluklar Müdürü Aslı Ünlü nün de katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında proje hakkında bilgi verildi. Projenin Samsun ölçeğindeki rakamsal verileri paylaşan Aslı Ünlü, Samsun’da kadın girişimcilerin kendi ayakları üzerinde durmasına destek olmak amacıyla açılan şube sayısı dört, Ekonomiye Kadın Gücü Projesi’nden faydalan üye sayısı bin 500, kullanılan mikrokredi miktarı yıllık ortalama 800 bin TL dir. Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı ve toplumsal hayattaki rolünün daha etkin olması için fırsat eşitliğini her alanda önemsiyor, kadınlarımızın güçlenmesini destekleyen projeleri hem bizzat yürütmeye hem de içinde olmaya özen gösteriyoruz. Bu kapsamda Eylül 2012’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, TİSVA işbirliğiyle Ekonomiye Kadın Gücü projemizi hayata geçirdik. Ekonomiye Kadın Gücü ile şu anda 70 bin kadınımıza destek sağlıyoruz. Girişimci kadınlarımız, el işinden takı tasarımına, dokumacılıktan terziliğe ve restoran işletmeciliğine örnek teşkil edecek pek çok çalışma ortaya koyuyor. Bugün sizleri el emeği, göz nuru ürünler yaratan girişimci kadınlarımızla bir araya getirmek ve bu kadınlarımızın hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için daha çok seslerini duyurmak istedik. Kısa sürede emeklerinin karşılığını alacağına yürekten inandığım, hem kendi hem de çevresindeki insanların hayatlarında önemli farklar yaratan girişimcilerimizi cesaretlerinden dolayı bir kez daha kutluyorum diye konuştu.

BAŞARILARINI ANLATTILAR
Mikrokrediden faydalanarak iş sahibi olan ve istikrarlı çalışmalarıyla işlerini büyüten Samsunlu kadın girişimciler Hatice Düdükçü, Nazike Aşık ve Nuran Güngör hikayelerini anlattıkları toplantının sonunda Turkcell yöneticileriyle birlikte hatır fotoğrafı çekindiler. Kurdukları işlerde yaptıkları el ürünlerini ikram eden girişimci kadınlar, bu ürünlerin yapılışı hakkında da bilgi verdi.

Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU
EN ÇOK OKUNANLAR