TARİHİ VALİ KONAĞI RESTORASYON BEKLİYOR

Ordu’nun Taşbaşı Mahallesi Sıtkıcan Caddesi’nin girişinde yer alan, 19. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı mimarisiyle yapılan, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren 1970’li yılların başına kadar valilik konutu olarak kullanılan, daha sonra İl Özel İdaresi

TARİHİ VALİ KONAĞI RESTORASYON BEKLİYOR
Ordu’nun ilk Valisi Fazıl Özelçi’den itibaren, 1973 yılına kadar 31 valinin konut olarak kullandığı ‘Eski Vali Konağı’, kaderine terk edilmiş halde, harabe bir vaziyette yıkılmayı beklerken, Orduluların yoğun talebi ve dönemin Valisi Orhan Düzgün’ün çabaları sonucu yeniden hayat buldu. Orhan Düzgün’ün Ordu’da göreve başladığı ilk aylarda Osmanlı mimarisinin özgün örneklerinden birisi olarak dikkatini çektiği, Ordu’nun tescilli yapılarından birisi olan ‘Eski Vali Konağı’ binası yoğun uğraşlar sonucu mahkeme kararıyla kamulaştırılarak özel mülkiyetten tekrar kamu mülkiyetine geçirildi.
Bu işlemin tamamlanmasının ardından geçen yıl proje ihalesi gerçekleştirildi. Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2013 yılı Temmuz ayı başında gerçekleştirilen proje ihalesini alan şirket, projeyi eylül ayı sonunda Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sundu. Kurul, projeyi 7 ay sonra onayladı. Tarihi Vali Konağı halen restorasyonunun yapılmasını bekliyor.
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, tarihi Vali Konağı’nın restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek talebinde bulunduklarını söyledi. Vali Konağı’nın daha önce deniz kıyısında iken imar ruhsatları verilerek önüne ve sağına soluna apartmanlar yapıldığını belirten vali Balkanlıoğlu, “Restorasyon için çalışmalarımız devam ediyor. Ödenek noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek talep edildi” dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

1 Yılport Samsunspor'da 4 transfer yolda

Tekrar tekrar izledi

2 Tekrar tekrar izledi

Samsunsporlu üst geçit

3 Samsunsporlu üst geçit

İdmana katılmadı

4 İdmana katılmadı

Soğan 10 lira olacak

5 Soğan 10 lira olacak

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

6 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!

7 21 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu!

O HABERİN HİKÂYESİ

8 O HABERİN HİKÂYESİ

Karadeniz'den hamsi fışkırdı

9 Karadeniz'den hamsi fışkırdı

Yılport Samsunspor'da Hacettepe mesaisi

10 Yılport Samsunspor'da Hacettepe mesaisi