AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Ahilik Kültür Haftası, Ordu da Atatürk Anıtı önünde yapılan törenle kutlandı. \r\n

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI
Ordu’da 2008 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl altıcısı gerçekleştirilen etkinliğe Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın Bostancıoğlu, Öğretim görevlileri, daire müdürleri, oda başkanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

AHİLİĞİ VE İLKELERİNİ HER ZAMAN SEVDİM
Açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın Bostancıoğlu, Ahiliğin özünü ve manevi kültürünü anlattı. Ahiliğin geçmişte önemli bir olgu olduğunu vurgulayan Bostancıoğlu, Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzelliklerin birleştiği ortak bir oluşumdur. Ahilik kurumunda her önüne gelen ahi olamaz herkes yaptığı işte tecrübesini ortaya koyarak esnaf olur. Ahiliği ve ilkelerini her zaman sevdim ve bunu geliştirmek ve yaygınlaştırmak için elimden geleni yapacağım dedi.
Bostancıoğlu nun konuşmasının ardından kürsüye çıkan Ordu Büyükşehir Belediye Başakanı Enver Yılmaz, Ordu da 6 yıldır kutlanan bu haftanın devam edeceğini belirtti. Ahiliğin birleştirici gücüne değinen Yılmaz, Ahilik kültüründe yer alan ahlak ve maneviyat insanları bir araya getirmiştir. Ahilik Anadolu’nun her köşesine her köyünü yayılmıştır. Ahilik kurumu gençleri yetiştiren ve mesleği öğreten kurum olmuştur diye konuştu.

VALİ BALKANLIOĞLU: AHİLİK ÖZ VE ÖZ BİZİM TEŞKİLTIMIZDIR
Ahilik Haftası kutlamalarında söz alan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ahilik teşkilatının öz ve öz Türklerin kurduğu bir teşkilat olduğunu vurguladı. Ahiliğin özelliklerine dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, Ahilik yardımlaşma ve dayanışma teşkilatıdır. Ahilik iyi insan olmayı öğretir. Toplum olarak iyiliği ve yardımlaşmayı ahilik yapısından kazanan bizler bu oluşumu ileriye taşımalıyız. Ahi Evran ın bu oluşumuna destek veren tüm esnaf teşkilatlarımızla teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

ŞET KUŞATMA TÖRENİ YAPILDI
Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Ahilik kültüründe yer alan şet kuşatma töreni yapıldı. Şet kuşatma törenin de pabuç üretiminde kalfa olan esnaf ustalığa geçmek için şet kuşandı. Yaptı pabucun sağlamlığı ve kalfanın güvenirliliğinin olumlu sonuçlanmasından sonra şet kuşanarak dualar eşliğin de usta oldu. Geçekleşen şet kuşatma törenini protokol ve vatandaşlar ilgiyle izledi.

YILIN AHİSİNE PLAKET VE TELEVİZYON
Düzenlenen kutlamalar kapsamında Ordu Esnaf ve Sanatkarla Odası tarafından belirlenen Yılın Ahisi 72 yaşındaki torna tesfiye ustası Eşref Dindar a plaket ve televizyon verildi. Ordu’da tam yarım asırdır esnaflık yapan, 3 çocuk babası Eşref Dindar a plaketini Vali İrfan Balkanlıoğlu verdi. Uzun ustalık yaşamında yetiştirdiği çırakların sayısını unuttuğunu belirten Dindar, işini ölene kadar devam ettireceğini söyledi.
Törende ayrıca üniversitede düzenlenen ve komposizyon dalındaki yarışmada dereceye giren üç öğrenciye ödülleri verildi. Ödül almaya hak kazanan öğrencilerden birinci olan 700 ikinci olan 500 ve üçüncü da olan 300 TL ödül aldı. Öğrencilere ödüllerini Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yımaz verdi.

AHİ PİLAVINI HEP BİRLİKTE DAĞITTILAR
Kutlama töreninin ardından Atatürk Anıtı önünde Ahi pilavı dağıtıldı. Pilavı Ordu Valisi İrfan Ballanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın Bostancıoğlu birlikte dağıttı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı

1 Samsun'da korkunç yangın! Yaşlı kadın diri diri yandı

Samsun üst üste sallandı

2 Samsun üst üste sallandı

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

3 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

4 Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

Karadeniz kara teslim

5 Karadeniz kara teslim

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

6 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

7 Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

Başkan İsmail Uyanık takipte

8 Başkan İsmail Uyanık takipte

Koloğlu sahaya indi!

9 Koloğlu sahaya indi!

İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

10 İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı