ARTVİN’DE SAĞANAK YAĞIŞ VE FIRTINA

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde dün geceden bu yana etkili olan şiddetli fırtına ve sağanak yağış Artvin’de de hayatı olumsuz yönde etkiliyor. \r\n

ARTVİN’DE SAĞANAK YAĞIŞ VE FIRTINA
Artvin’in Arhavi ilçesinde dün geceden itibaren başlayan yağışlar nedeniyle su seviyesi yükselen Kaprisya Deresi de taştı. Dereler yolları aldı, köy yolları geçit vermez duruma geldi. Karayolları, İl Özel İdaresi ekipleri selin etkili olduğu alanlarda yoğun çalışma yaparak selin meydana getirdiği zararları bertaraf etmek için yoğun mesai harcıyor. Kaprisya Deresi’nin Arhavi ilçe merkezinden geçtiği kısımda ilçe merkezinin yolunun önemli kısmına hasar verdiği gözlendi. Kaprisya deresi üzerinde bulunan asma köprülerde derenin sularına yenik düştü.
Arhavi’de yoğun yağmur sadece dereleri büyütmedi. Yoğun yağmur sebebiyle denizde büyüdü. Dalga büyüklüğünün yer yer 2 metreyi geçtiği Arhavi’de deniz Samsun-Sarp Otoyolu’nun Arhavi-Hopa çevre yolu geçişini teslim aldı. Dalgalar nedeniyle çevre yolu geçit vermez duruma gelirken, çevre yolunun deniz tarafına park etmiş araçlarda dalgalardan zarar gördü. Polis ve jandarma ekipleri yolu ulaşıma kapatırlarken, ulaşım eski yoldan verilmeye başlandı. Hasar gören araçlar ise olay yerinden çekilmeye çalışıldı.
Yağan yağmurun etkili olduğu bir başka yerde Hopa ilçesi oldu. Hopa ilçesinde de yağan yağmur nedeniyle bir çok derenin taştığı gözlendi. Hopa Deresi’nin büyümesi ile birlikte de Hopa Merkez’de bulunan köprülerin bir bölümünü de sel aldı. Etkili yağış nedeniyle Hopa’nın Kemalpaşa Beldesi’nde de benzer manzaralar yaşandı. Kemalpaşa beldesinde derelerin taştığı ve yer yer şehir merkezinin bir bölümünde işyerleri ve evlerin alt kısımlarını su bastığı görüldü. Kemalpaşa merkezden geçen iki derede de etkili yağış nedeniyle yollarda büyük hasar meydana geldiği gözlendi.
Artvin in Borçka ilçesinde de etkili sağanak yağış nedeniyle İçkale Deresi coştu. İlçede etkili olan yağışlar sonrasında İçkale Deresi nin taşması sonucu Borçka-Hopa Zalona Deresi’nin de kabarması sonucu su köprü üzerinde yürüdü ve karayolu ulaşıma bir süre kapatıldı. İlçeye bağlı Demirciler, Kaleköy ve Çifte Köprü’de dere kenarlarında oturan aileler evlerini terk etmek zorunda kaldı.

VALİ CİRİT FACEBOOK TAN AÇIKLAMA YAPTI 
Öte yandan Artvin Valisi Kemal Cirit, selden dolayı Artvin ve ilçelerindeki yaşanan manzarayı ortaya koyan fotoğrafları kendi facebook sayfasından paylaştı. Herkese geçmiş olsun mesajı da ileten Vali Kemal Cirit, seldeki zararın en aza indirilmesi ve vatandaşların zarar görmemesi için mücadele edildiğini ifade etti. Artvin Valisi Kemal Cirit kendi facebook sayfasında yaptığı açıklamada “Yağış Dönemi... Özellikle sahil ilçelerimiz Hopa ve Arhavi ciddi anlamda etkilenmiş durumda. Karayolları, DSİ ve Afad ekiplerimiz Kaymakamlarımızın koordinesinde çalışmakta... Hopa da kapalı köy yolu yok Ancak Başoba Köyümüzde tahribat yoğun. Hopa Artvin yol güzergahındaki heyelan sabah saatlerinde (Sanayiin üst kesimi) kaldırıldı. Arhavi de Çifteköprü yolu kapalı ve patika seviyesine inmiş olup vatandaşlarımızın diğer güzergahı kullanmaları rica olunur. Bu köylerimize Güneşli yolundan bağlantı sağlanmaktadır. Arhavi ve Hopa da Bütün köylerimiz yağıştan etkilendi. Mal ve can kaybının olmaması sevindirici olup tehlike arz eden bazı evlerimiz boşaltılmıştır... Bilginize” ifadelerine yer verdi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

1 Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

Metincan Cici isyan etti

2 Metincan Cici isyan etti

Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

3 Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

4 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

Ahmet Altın yıkıldı

5 Ahmet Altın yıkıldı

CHP'de Atakum'a 5'inci aday

6 CHP'de Atakum'a 5'inci aday

Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

7 Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

Kritik hafta

8 Kritik hafta

20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

9 20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi

10 Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi